Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

TAKVA İLE YAŞAMAK ÜZERİNE

29 Mayıs 2021, C.tesi günü eklendi.

Bismillahirrahmanirrahim

Tevhitle meşgul olmayan kalp ve gönüller ölüdür. Hazret-i Allah defalarca Kur'an-ı Kerim'de bize kendisini zikretmemizi emrediyor. Aklı başında olana mutlaka ve mutlaka Allah'ı zikretmek farzdır. Ruhu Hakk'tan uzak olan bir insandan daha zavallı kimse var mı? Allah'ı zikretmemek için mutlaka aklı malül olacak. Malül demek mal hâlini almış bir deli. Çünkü bir şeyden sorumlu değil. Aklı olan nasıl olur da ruhunu, akıl ve fikir iradesini zikirden uzak tutar. Mümkün değil. Mutlaka insan çok sevdiği bir şeyi methederek çok tekrarda mutlaka çok büyük hayra nail olur. Belki bu nasihatlere nefsi emmare ile şeytan muhalif çıkar. Sakın o şeytani hastalıklardan uzak tut. Bir gün gelecek ki bu kelimeler ve nasihate çok büyük inananın da, inanmayanın da daha fazla ihtiyacı olacak. Çünkü sevdiğini Allah için, hoşlaştığını Allah için, nasihat ettin Allah için, dinlettin ve dinledin Allah için, anladın ve anlattın Allah için olduğu bir müddetçe hiç zerre kadar tereddüt ve sakıncan olmasın. Çünkü sen bütün irade ile ruh, kalp ve kalıpla bu yola talip oldun mu, mutlaka böyle bir hak yolunu inanarak seçip de rızayı Hakk için izleyene Allah hayırlı etsin. Ve mübarek olsun. Bu böyle bir nimet ve mükâfattır ki bunun karşılığını hak ile inanıp amel edenlere mükâfatını Allah'tan başka kimsenin kuvveti yetmez. Ancak ve ancak fazlasıyla Allah her şey vermeye kadirdir. ihtikat ve ihlasına sağlam olarak bu yola devam et. Şimdi yukarıda söylediğimiz gibi diyoruz ki zikretmek farzdır. Acaba hak ile Allah'a kul olan bir şahıs Allah'ı zikretmede kaybı ne. Bir kul Allah'ını zikredende iyi biliniz ki ruhu, kalbi her çeşit kir ve pası temizleyerek inan ki ve yeter ki senin ihlasın ve ihtikadın sağlam olsun.

Hak ile beş vakit farz olan namazlarını vaktinde eda edip diğer bir taraftan da doyulmayacak seni yaradan ve bütün âlemlerin Rabbi olan Allah'a gece-gündüz, akşam-sabah, yaz-kış, zikredersek bizim kaybımız ne olur? Allah ile meşgul olan bir kul hâliyle ne dünya için bir sıkıntı, ne de ahiret için bir azap olmaz. Sebebine gelince: Allah nurdur. Mutlaka ruh âlemimizi, kalp âlemimizi nurlandırır. Hele tembellik yapma takvaya çalış. O zaman kimseye sormak icap etmez. Günü gününe her şey senin kendinden tecelli eder. İşte ruh Hakk'la meşgul oldu mu Allah ve Resulü ile boyanan ruh emin ol ki onlar diridir. İşte her ne kadar ilmi olursa olsun Mürşid-i Kâmil'in pençesine geçmezden ruh âlemi ve kalp alemi karanlıktır. Sebebine gelince: Müderris, müntehi, müçtehit dahi olsa ehlullahın arasında bulunmadığı bir müddetçe cığızlıktan, kıskançlıktan, enaniyetten, mürailikten, riyakârlıktan, havayı kibir ve gurur işte hakikatte takvadan uzak kalır. Böyle şeytani amellerden yakayı kurtaramaz. Cennet de takvâ sahiplerine yaklaştırılır; (onlardan) uzakta olmayacaktır. İşte size vâdedilen Cennet! Ki o, Allah'a yönelen, emirlerine riayet eden görmediği halde Rahman'dan korkan ve Allah'a yönelmiş bir kalp ile gelen kimselere mahsustur. Radıyeten mardiye; Allah o kuldan razı olur o kul Allah'tan razı olur.

Şeytan medresede bin tane âlim yetişmesinden rahatsız olmaz, ancak bir tane veli yetişmesini istemez. Çünkü âlimi oyuna getirebilir, ancak veliyi oyuna getiremez. Tasavvuf dedikodunun düşmanıdır. "Cümle hak, söz hak, Allah Hakk, Ya Hakk, İlla Hakk". Vecde gelip ilm-i ezel, söyler Allahu Allahu: Emr-i bil maruf, nehy-i anil münkeri düzgün yapanın konuştuğunda lisanı, düşündüğünde kalbi, baktığında gözü, yürüdüğünde ayağı olurum, buyuruyor Allah. Aksi oldu mu aynısını şeytan söylüyor. Yaratılan her şeyin bir kalbi vardır. İmanın kalbi de tasavvuftur, takvadır. Rabbim bizleri takvalı kullarından eylesin. Âmin.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ