Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

VİRÜSLER VE MADDİ- MANEVİ TEMİZLİK

14 Mart 2020, C.tesi günü eklendi.

Gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden korana virüs konusu anlatılırken herkes temizlik ve hijyenin öneminden bahsediyor. Hatta temizlik malzemeleri yok satıyor. Medyanın algı yönetimi ile küçücük bir virüs dünyayı ne hale getirdi. Tüm dünyadaki İnsanlar ve hatta Müslümanlar her şeyi yaratan Allah tan daha çok korana virüsünden korkuyor. Ne için ölümden kaçmak için. Şunu bilmek gerekir ki insanı ölümden ancak eceli korur. Yani bir insanın eceli gelmişse onun önüne geçecek kimse yoktur. Aslında dünyada bir günde farklı hastalık ya da farklı sebeplerden dolayı binlerce insan ölmektedir. Ama medyanın da algı yönetimi ile gündem bu günlerde korana virüs. Peki, korana virüsün en çok korktuğu ne? Tabiî ki temizlik. Bu gün yazımda bu konuyu ele alacağım rabbim izin verirse. İslam toplumunda temizlik çok önemlidir. Hatta temizliği hem maddi ham manevi olarak ikiye ayırmışlardır. O halde temizlik ne anlama geliyor hep birlikte bakalım: Temizlik, kişinin maddi ve manevi kirlerden arınması, iç ve dış dünyasının temiz olması demektir. Dinimizde temizlik, bir kısım ibadetlerin şartı olduğu gibi, sağlıklı yaşamanın da bir gereğidir. Allah sevgisini kazanmaya vesiledir.

Kur'an-ı Kerim'de, konumuzla ilgili olarak, "Şüphesiz Allah, Tövbe edenleri ve temizlenenleri sever” (Tevbe,108) buyrulmuş; Hadis-i Şerifte de, temizliğin imanın yarısı olduğu ifade edilerek, İslam dininin temizliğe verdiği önem belirtilmiştir. Temizlik, maddi ve manevi temizlik şeklinde iki kısımda ele alınır. İslam, bütün beşeri sistemler ve diğer dini nizamlar arasında temizliğe en çok yer veren bir dindir. Bütün ibadetler ve her çeşit dini hayat temizlik üzerine kurulur. Hadis ve Fıkıh kitapları önce temizlik bahisleriyle başlar. İslam'ın yarısı temizlik kabul edilir. Temizlik, gerek maddi gerek manevi olsun bir müslümanın mutlaka riayet etmesi gereken bir husustur. Hz. Peygamber (s.a.v) "Namazın anahtarı temizliktir" gibi beyanlarıyla temizlik olmadan dini hayatın, dindarlığın mümkün olamayacağını mü'minlerin vicdanına yerleştirmeye çalışmıştır. Bu durumda maddî manevî bütün amellerin makbul ve muteber olması temizliğin varlığına bağlanmıştır. Nitekim hadiste: "Temizlik olmayınca namaz kabul edilmez" denmektedir.

Aslında kabul edilmesi için koşulan temizlik şartı namaza has değildir. Allah için yapılan her bir şeyin kabul edilmesi, onun temiz olmasına bağlıdır. İbadet riya ile kirlenirse makbul değildir. Sadaka, zekât meşru yoldan kazanılmış helâl maldan değilse aynı şekilde makbul değildir. Yenip içilen şeyler, alınan gıdalar temiz değilse yapılan duaların, edilen ibadetlerin makbul olmadığı bilinmelidir. Şu halde kişi, Allah'a layık olabilmek için pek çok yönlerden, maddeten ve manen temiz olmak zorundadır. Konu ile ilgili bazı ayetler:"Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz” (Maide,6) ,"Elbiseni temiz tut” (Müddessir,4),"Orada (Mescid-i Kuba'da) günahlardan ve pisliklerden temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da böyle çok temizlenenleri sever" (Tevbe, 108)

Hem maddi, hamde manevi temizlik İslam'da çok önemlidir. Bu konuda efendimiz şöyle buyurur: Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Allah temizlik olmayan namazı kabul etmez, hıyanetle kazanılan paradan verilen sadakayı da kabul etmez."( Müslim, Taharet 1, I; 204)Resûlullah (s.a.v) bir adam gördü, saçları darmadağınıktı."Bu adam saçlarını düzeltip tertibe sokacak bir şeyi bulamadı mı?" diye memnuniyetsizlik izhâr etti. Derken, o sırada bir diğer adam gördü, bunun da üstü başı kirliydi. Bunun hakkında da: "Şu adam elbisesini yıkayacak bir su bulamıyor mu?" diye söylendi." (Ebû Dâvud, Libas 14 ,IV, 332) Resûlullah (s.a.v): "Yemeğin bereketi yemekten önce ve sonraki yıkamalardadır" buyurdular."( Ebu Dâvud, Et'ime, 12 IV, 136), "Misvak ağzı temizler, Rabbi hoşnut eder" (Buharî, Savm, 27 II, 234) ayet ve hadislerde geçtiği üzere hem maddi hem manevi temizlik Müslümanlar için çok gerekli ve önemli bir konudur. Onun için Müslümanların genelinde özellikle beş vakit namaz kılanların temizlik hassasiyeti vardır. Her gün beş vakit abdest alan bir kişi aslında temizliğin büyük bir çoğunluğunu yerine getirmiştir. İslam'ın tüm konularını, temizlik dahil hayatında tatbik eden bir Müslüman aslında bir çok tedbiri almıştır. Bizler rabbimize gereğince kul olamamaktan korkmalıyız, son nefeste imansız gitmekten korkmalıyız. Asıl korkumuz bu olmalıdır.Tedbir almak mutlaka gereklidir ancak fazla da abartmamak gerekir diye düşünüyorum.Tedbir bizden takdir yüce rabbimizdendir

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ