Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

YENİ KONYA GAZETEMİZİN YILDÖNÜMÜ HAYIRLI OLSUN

01 Haziran 2020, Pazertesi günü eklendi.

Konya'nın köklü çınarı Yeni Konya gazetemizin yeni yaşı hayırlı olsun. Bu yıl yıldönümümüz korana günlerine denk geldi, bayramı evimizde geçirdik belki hayatımızda ilk defa böyle bir olayla karşılaştık ama sağlık olsun, bu vesile ile dua edelim rabbim bu hastalıktan ülkemizi biran önce kurtarsın. Gazetecilik çok önemli, bir o kadar zorlu bir meslektir. Gerçek anlamda gazeteci demek; doğru bilgileri değiştirmeden, eğip bükmeden topluma ulaştıran kişi demektir. Gazete ise bu bilgilerin topluma ulaşmasını sağlayan bir araçtır. Gazetenin ruhunu gazeteyi oluşturan içindeki gazeteci dediğimiz insanlar verirler. Gazete ya da günümüz deyimiyle kitle iletişim araçları eski dönemin tellallarına benzer. Eğer bir duyurunuz varsa, toplum için yüksek bir yere çıkarsınız ve bu bilgiyi toplumla paylaşırsınız. Eskiden çok az sayıda olan tellallar yerine şimdi çok sayıda iletişim aracı mevcut. İletişim araçlarının en eskisi ise gazetelerdir. Özellikle ecdadımız Osmanlının son dönemlerinde etkili olan gazeteler, bazen doğru havadisleri, bazen de yalan ve iftiralar dolu haberleri topluma sundular.

Halkı çok iyi yönlendirme aygıtı olan gazeteler onun için önemlidir. Yakın tarihe göz attığımızda, topluma gerçek bilgileri duyurmak olan gazeteciliğin, daha sonra sahiplerinin elinde nasıl bir silaha dönüştüğünü gördük. Gazete sahiplerinin ya da bazı köşe yazarlarının, kendi fikirlerine, düşüncelerine, ideolojilerine uygun olan her şeyi meşru, uygun olmayan her şeyi ise zararlıdır anlayışını benimsetmeye çalıştıklarını da gördük. Hatta yine yakın tarihte bu memleket maalesef hükümet kurmaya- hükümet yıkmaya çalışan gazeteler ve gazete manşetlerini bile gördü. Yani bu memleket gazetecilik adına neler gördü neler. Hâlbuki gazeteci dediğiniz zaman yaptığı haberlerle, verdiği bilgilerle toplumu aydınlatan ve sadece doğru bilgiyi veren insan aklınıza gelmelidir. Gazete ve kitle iletişim araçları, verdikleri bilgileri, haberleri medyanın sahiplerinin fikirlerine, ideolojilerinde, bağlı bulundukları siyasi partiye göre değil, hakka ve hakikate göre vermeleri gerekir. Ancak bu böyle olmuyor maalesef.

Medya öncesinde ve günümüzde çoğu zaman bir silah olarak kullanıldı. Özellikle ülkemizde görüyoruz gazeteciliği, bazı gazeteci adı altında çıkan kişiler, bu güzel mesleği, hakkı ve doğruları söylemek, adaleti yeryüzünde sağlamak için değil, para ve makam için yapıyorlar. Onun için özellikle günümüzde elinde medya imkanı olan Müslümanların gazetecilik yaparken çok şeye dikkat etmesi gerekir. Öncelikle iyi bir gazeteci adaleti yeryüzüne yaymayı kendisine düstur edinmelidir. Ne olursa olsun kendisine ne vaat ederlerse etsinler haktan ayrılmamalıdır. Sadece doğruları topluma aktarmalıdır. Rabbimiz bize ne emrediyor: Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder; hayâsızlığı, kötülüğü ve zorbalığı yasaklar. İşte Allah, aklınızı başınıza alasınız diye size böyle öğüt veriyor.(Nahl- 90) Gazeteci olan kardeşlerimiz bu ayetin sırına ererse o zaman görevini yerine getirmek için doğru şeyler yapmış olur. Gazeteci tamamen tarafsız olarak hakkın ve hakikatin savunucu olmalıdır. Küçük çıkarlar uğruna, maddi menfaatler uğruna bu güzel mesleği ayaklar altına almamalıdır. Doğruları konuşmak her zaman önemlidir. Bir söze az da olsa yalanın karışması -aynen az bir miktar pisliğin koca bir kap yemeği necis yapması gibi- en önemli dayanağı güven olan toplumsal ilişkileri altüst edebilir.

Bu nedenle Müslümanlar Kitabımızın çeşitli yerlerinde sözün sıhhatini tespit konusunda zaaf göstermemek üzere uyarılmıştır. "Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın."(hucurat–6)Ayetin, güvenilmez kimselerin getirdikleri haberleri, doğruluğunu araştırmadan kabul etmenin uygun olmadığı yönündeki manası ve hükmü geneldir, her zaman ve mekânda geçerlidir. Bu ayet sosyal ve hukukî hayatın düzenli yürümesi, haksızlık ve huzursuzlukların önüne geçilmesi bakımından çok önemlidir. Bu duygular içerisinde Yeni Konya gazetemizin yeni yaşını kutlarım. Umarım ki bundan böyle hem yeni Konya gazetemiz, hem de diğer gazeteci olan kardeşlerimiz gerçek manada hakkı tutan, adaleti savuna, hür fikirli, topluma faydası dokunan insanlardan olur. Gazetemizin yeni yaşı hayırlara vesile olur inşallah. Selam ve dua ile...

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ