Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
İbrahim ARICI
İbrahim ARICI
ibrahimarici@yenikonya.com.tr

İçeride-Dışarıda Ne Oluyor?

18 Eylül 2017, Pazertesi günü eklendi. Font boyutu:

Barzani Kürt devleti için referandum diyor. İsrail kurulacak Kürt devletini tanıyacağını ve destekleyeceğini açıklıyor. ABD terörist gruplara silah göndermeye devam ediyor. Almanya terörist grupları (Pkk-Fetö) himaye etmeye devam ediyor. Türkiye'nin savunma sistemi için gerekli olan füze sistemini vermeyenler, Rusya'dan alınmasına da karşı çıkıyor. NATO üyesi bir ülkeye silah satışını engellemek neyle izah edilebilir? Savaş için sanki birileri ön hazırlık yapıyor. Bunu anlamak için sadece bu sürece bakmak yeterli. Barzani'nin hiç beklenmedik (en azından şu ortamda) bağımsızlık referandumu için ABD ve İngiltere "onaylamıyoruz” dedi. Demesine dedi ama "şimdilik onaylamıyoruz” olmasın! Suriye'nin kuzeyi için çabalayan ABD, bu bölgede tam hâkimiyeti kurduktan sonra bu bölgenin ileriki süreçte Barzani'nin kuracağı olası bir bağımsız Kürt devletine katılması öngörülebilir. Böyle bir şey olması halinde İsrail'in yüzyıllardır hayal ettiği haritanın en azından belli bir adımı atılmış olacak. Türkiye, Rusya ve İran kendi bölgelerinde kurulacak bir Kürt devletine izin verecek mi peki? Cumhurbaşkanımız Milli Güvenlik Kurulunda çıkan karar neticesinde hareket edeceklerini söyledi. Muhtemelen böyle bir bağımsızlık referandumu savaş sebebi sayılacak. Bölgenin üç denge ülkesi Suriye'de güvenli bölge için çalışmalar yürütürken, burada oluşacak bir ittifak, bu bölgeye de yansımalı en azından. Kendi bölgelerinin kaderini ABD'ye kaptıran Rusya'nın artık bir dünya dengesi sayılmayacağı dillendirilebilir. ABD'nin oyuncağı haline gelecek bir Kürt devleti İran için her zaman bir tehdit olacaktır. Türkiye, bu kadar hesap ve kitap yapan, oyun içinde oyun kuranlara karşı mutlaka bir strateji geliştirecektir. Rusya ile birlikte Kuzey Suriye için yeni bir adım atılması çok yakın zamanda gerçekleşeceğe benziyor.

Bölgemizde bu kadar sıkıntı ve tehdit varken CHP'li bir vekilin teröre destek sayılabilecek sözlerini anlamak mümkün değil. Gizli Fetöcüleri besleyen CHP, gizli HDP'lilere de sesini çıkarmıyor. Allah muhafaza böyle bir süreçte böyle bir zihniyetin iktidarını düşünemiyorum bile. Almanya, Ak Parti Hükümetinin değişmesi gerektiğini açık açık söylüyor artık. Kılıçdaroğlu gibi bir müttefik varken elbette bağımsız bir Türkiye'yi kim ister. Son zamanlarda bazı batılı isimlerin PKK'yı terörist gruplar içinde görmediklerini dillendirmesiyle birlikte CHP'nin "siviller vuruluyor” algısı oluşturması ne anlama geliyor sizce? Birileri sadece dışarda plan yapmıyor. İçerde yapılan planlar için taşeron bulunmuş gibi gözüküyor.

Haftanın komedisi: Kılıçdaroğlu "Tayyip Erdoğan cesaretli olsun çıksın karşıma” demiş. Fare içip kafayı bulunca "kediyi getirin bana” demiş ya. Bununki de o hesap. Eyvallah…

Bu yazı 536 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ