Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
İsmail Detseli
İsmail Detseli
ismaildetseli@yenikonya.com.tr

Dağları Deleyim mi?

23 Haziran 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Sultan 2. Abdülhamit Han'ın hayali olan KOP projesini AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Bu projeye; Konya Milletvekilimiz Ahmet Sorgun ve barajlar, göletler yaptırarak adından söz ettiren Veysel Eroğlu, bir önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek Beyinde büyük katkıları var.

Bütün bunların yanında birisi daha var ki, bu hizmet daima halkın içinde ve halktan biri olan mütevazi ama akıllı, çalışkan bir başkan. Bu suların çıktığı dağların bir çocuğu olan yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay Bey. Kendisine, suların Konyalıların musluklarından akmasını sağlayan vanayı açmanın nasip olması da ayrı bir güzelliktir.

 

Yukarıdaki başlık Edalı Bebek adlı meşhur bir Konya türküsünün adıdır. Peki, bunu nereye bağlıyorsunuz, ne alaka diye sorar gibisiniz. Edalı Bebek dörtlüğünü yazalım da manasını bugüne uyarlamak kolay olsun.

Dağları deleyim mi? Devletin dağları delen makinelerini söylüyor.

Yanına geleyim mi? Toros dağlarının sularını su isteyen Konya ovasına hitap ediyor.

Eller altın verirse verirse, Suların altından, yakuttan daha kıymetli olduğunun ifadesi.

Ben canımı vereyim mi? İşte ovamıza, mahsulümüze can katıyor, can veriyor.

Konya'mızın asırlar boyu devam eden su sorununu ortadan kaldıran ve artık çeşmelerimizden akmaya başlayan sular; asırlar boyu Akdeniz'e hoyratça akıp giden, güzelim saf topraktan süzülen, temiz, kaynağı dağların bereketi. Yüce Rabbimizin nimeti olan suları Konya ovasına kadar indirip Konyalıların çeşmelerinden şırıl şırıl akmasını sağlayan ve bundan böyle bidonlarla tatlı su doldurmaya gitmenize gere yok diyen ülke idarecilerine, şehrin idarecilerine, emeği geçen bütün herkese minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu hizmetleri görmezden gelip karşı çıkanları da kınıyor, yazıklar olsun nankörler diyorum.

 

Bundan tam 5 yıl kadar önce idi. Bu bitmiş olan Bağbaşı Barajını, inşaatları devam eden Avşar Barajını, Bozkır Barajını gezmek için Vekilimiz Ahmet Sorgun Bey ve Devlet Su İşleri IV. Bölge Müdürü Mustafa Uzun ve Konya basınının değerli temsilcileri ile Çumra Seçme istasyonundan başlayan bir gezi yaptık. Orada suları ile dağların ortasında gömgök bir su güzelliği sunan Bağbaşı Barajı dışındaki bütün barajların ve beş metre yükseklikteki, 13 metre genişliğindeki kilometrelerce isale kanallarının Apa Barajına kadar yapım aşamasında olduğunu gördük. Ve daha o gün yapılması imkânsızı başarmış olan AKParti hükümetleri ve bunca çalışmaları hazmedemeyen, hafızaları dahi alamayan muhalefet ve onun yandaşlarının utanmadan hırsızlıkla suçladıkları, cesur ve dik duruşlu lider Recep Tayyip Erdoğan asırların rüyasını gerçek yapıp Konya ovasına can verecek suları aktarmaya çalışıyordu.

 

Ne oldu? Rüyalar gerçeğe döndü mü?

Evet, döndü şükürler olsun. Hem de 19 Haziran 2018 günü Konya'mızın 103 mahallesinde evlerin musluklarından Torosların memba suları akmaya başlayıverdi. Bu nasıl bir azimdi, bu nasıl bir vatanseverlik hizmeti idi; bunca hizmet için dağların delinmesi. Dağların azgın, hoyrat sularına gem vurularak Konya ovasına aktarılması günlerce bayram edilecek bir vakı'a idi.

İşte hırsız denilen, dik duruşlu Reisin emri dağları yol ediyor, paraları borç bile yapmadan trilyonların harcandığı hizmeti, halkına sunuyordu.

Yıllarca Mavi Tünel türküleri mırıldanılmış ama hiçbir hükümet köklü bir girişimde bulunmamış, zorluklar ileri sürülmüş, parasal konular ileri sürülmüş. Yıllarca har vurup harman savrulmuş, ülkemizin paraları hortumculara, soygunculara peşkeş çekilmiş ama nedense ülkenin geleceği olan bu konuya pahalı diye eğil inmemiş. Şimdi de yok seçim yatırımı, yok şöyle yok böyle, birçok engellemelerle ipe un sermeye çalışıyorlar.

Allah aşkına ülke menfaati için yapılan bir işe de iyi deyin, bu kısır muhalefeti bırakın yahu! Hangi parti, hangi hükümet olursa olsun benim için farka etmez. Ülkeye güzel ve faydalı hizmet yapsın da parti pırtı önemli değil.

 

İşte anlatmaya gerek yok görüyorsunuz diye bir klip var ya. Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıkları sadece bunlarla sınırlı değil. Ülkenin her yerinde şantiye gibi çalışarak onlarca hizmetler yapılıyor. Sadece Konya'da akıllara durgunluk veren yatırımlar var. Konya'yı Alanya Mahmutlara bağlayacak Eğitse Deresi viyadüğü, Konya Antalya arasında trafiğin daima aksadığı kış günlerinde büyük tehlikelerin yaşandığı Alacabel Tüneli, şehir hastaneleri, Millet Bahçeleri; bölünmüş yollar, savunma sanayimizde yapılan yerli ve milli tanklar, helikopterler... Bunca güzel ve yararlı hizmetleri görmezlikten gelmek nankörlüktür. Bu Çalışkan ve dürüst insana hırsız diye damga vurmaya çalışmak ise resmen terbiyesizlik ve bağnazlıktır. Hırsız olan bunca hizmeti nasıl yapar?

 

Bu arada benim yine ayranlığım kabarmaya başladı. O gün İçimden geliveren birkaç dörtlükle bağlayayım yazımızı:

 

Baraj gölet bağlayarak sulara gem vuracağız

Kısa sürede suları ovada torakla buluşturacağız

Yüce dağları delerek son süratle yol alacağız

Konya'mıza hayat verecek Toros dağlarının suları

 

Yüce dağların böğründen hırçınca fışkırıyor

Kendine has yol çizerek Akdeniz'e ulaşıyor

Toprakla buluşmak için yıllardır can atıyor

İşte yol sana açılacak sarp yüce dağların suları

 

Su aşığı Ozan İsmail Konya'ya akışını gördü

Allah'ım çok şükür bu güzelliğin sefasını sürdü

İnşallah Konya ovasının artık bitecek su derdi

Senin ovada bereketini görür gibiyim tosların suları

 

Sudan toprağa

 

Dağları deleceğim

Yanına geleceğim

Kan olup damarlarında

Sana can vereceğim

 

Önüme set çekilince

Barajlara dolacağım

Kuruyan dudaklara

Ben merhem olacağım

 

 

Topraktan suya

 

Seni çok özlüyorum

Yolunu gözlüyorum

Bana yapacağın katkıyla

Canlılara can vereceğim

 

Dağı tepeyi aşta gel

Barajlardan taşta gel

İster Tahıl ister sebze

Çok ürünler vereceğim

 

Ozan İsmail Detseli

Bu yazı 504 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ