Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
İsmail Detseli
İsmail Detseli
ismaildetseli@yenikonya.com.tr

Konya Hedeflenen 2023 Vizyonuna Hazır mı?

19 Ekim 2018, Cuma günü eklendi. Font boyutu:

15 Ekim Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan aldığımız bir davet ile 17 Ekim Çarşamba günü Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay'ın Japon Parkındaki geniş katılımlı basın toplantısına konuk olduk.

Geniş katılımlı diyorum, bunda abartı yok. Hakikaten Konya basını; gazete, televizyon sahipleri ve muhabirleri, köşe yazarları tam kadro oradaydılar. Elinizin artığı ikram edilen bereketli donanmış bir masada toplandık ve kahvaltımızı yaptık, çaylarımızı içtik. Allah'ım Konya'mızın bereketini artırsın, emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Sayın Başkan Uğur İbrahim Altay da tam kadrosu ile gecikmeden, tam söylenen saatte 9.30'da aramızdaydı. O her zamanki kibar ve mütevazi tavrı ile masayı içerden ve dışarıdan dolaşıp hepimizin elini sıkarak hoş geldiniz dedi.

Kahvaltı sonunda başkan söze girdi ve "Arkadaşlar yaklaşık altı ay kadar oldu Başkanlık görevine geleli. Sizinle daha evvel buluşmayı çok arzu etmeme rağmen gerek şehir içindeki yoğun çalışmalardan, gerekse çok geniş bir arazide bulunan ilçelerdeki yatırımları takip etmeye gidip gelmelerden dolayı ancak bu güne zaman bulabildik” dedi ve ekledi: "Arkadaşlar hepiniz biliyorsunuz önümüzde ülkemizin 2023 hedefi var. Biz Konya olarak bu hedeflere hazır mıyız, neler yapılmalı, tavsiyeleriniz nedir?” diye sordu. Basın mensubu arkadaşlarımızdan birkaç kişi sorular sordular. İlginç olanları ve kamuoyu tarafından merak edilen vardı. Bir kardeşimiz, "Sayın Başkan, Konya Büyükşehir Belediyesinin çok borcu olduğu, bunun da yatırım yapmanızı etkilediği gibi konuşmalara halk arasında şahit oluyoruz, ne dersiniz?” dedi. Başkan buna şöyle cevap verdi: "Arkadaşlar, Konya Büyükşehir Belediyesinin her belediyenin borcu kadar borcu var. Bunlar aşılamayacak, bizleri zor durumda bırakacak borçlar değil. Çalışmalarımız neticesinde birçok büyük gayrimenkuller elde ediyoruz ve şehrimizin imarı için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bundan endişeniz olmasın.”

Bir kardeşimiz eski tramvayların ne yapılacağını, nasıl değerlendirmeyi düşündüklerini sordu ve ekledi: "Bunları şehrin belirli noktalarında Kafem gibi veya başka amaçlı kullanılmasına ne dersiniz?” Başkan buna da şöyle cevap verdi: "Arkadaşlar bu tramvayları mevcut tramvay yolunun yanına bir ray daha döşeyip ulaşımda kullanmak istiyoruz.”

Daha çok sorular soruldu ancak işin püf noktası olan şehrin can damarını inciten trafik sorunu pek ele alınmadı. Her gün onlarca aracın Konya trafiğine dahil olduğu bir ortamdayız. Metronun durumu sorulsa da şehre trafik yönünden nefes aldırması acilen gerekli olan çevre yolunun son durumu ve trafik konusunda başka yapılması gerekenlerin neler olduğu sorulmadı.

Şimdi haklı olarak sen niye sormadın diyorsunuz. Ben onca bilgili ve cevval gazetecilerin yanında aciz, kültür yazıları yazarak köşe yazarı geçinenlerdenim. Belki soru sorarken partallarım diye cesaret edemedim.

Çok şükür Konya'mız o kadar büyüdü ve genişledi ki; ben bundan 24 yıl önce Konya'nın mahallelerini, sokaklarını ve hatta köylerini dahi iyi bilmesi gereken bir kurumdan,MEDAŞ'tan1994 yılında emekli oldum. O yıllarda Konya'nın her mahallesini, her sokağını tek tek biliyor, köylere giderken de hiç acemilik çekmiyordum. Şimdi ise gelişen, büyüyen Konya'da bilmediğim mahalleler var. Sokakları derseniz hiç bilmiyorum. Hatta aracımla bazı yollarda şaşkına dönüyorum, nereye gideceğimi şaşırıyorum.

Bir hafta kadar önce İzmir'den misafirlerim geldi, onların ifadesini aktarayım: "İsmail abi Konya ne olmuş böyle? Maşallah bu şehir kendini aşmış, bir Avrupa şehri olmuş. Vallahi İzmir'i geçmiş. Biz Avrupa'yı da gezdik. Avrupa şehirlerinden hiçbir farkı yok.^

Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesinde yatan hastalarını ziyaret ediyorlar, her gün Kampusa gidip geliyorlardı. Onlarda biraz gidiş gelişlerden şikâyetçi olsalar da Konya'mıza hayran kalmışlardı.

Merhum Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Konya için söylemiş olduğu "Bir Başkent Daima Başkenttir” sözü Konya'mızın görkemliliğini dışarıdan gelenlere yansıtıyordu.

Yazıma son verirken şu temennimi belirtmek isterim. Güçlü, arzulu, iyi niyetli ve cesurluğu ile Selçuklu Belediye Başkanlığından tanıdığımız Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay beyin 2019 seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığına yine aday gösterileceğine inanıyorum. Ve seçim sonunda yine başkan olacağını da biliyorum. Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Konya onu Selçukludaki çalışmalarından biliyor, seviyor ve ona güveniyor. Ancak Büyükşehir Başkanlığının Selçuklu Belediye Başkanlığı kadar kolay olamayacağını da hatırlatıyoruz. Yolunuz açık, başarılarınız daim olsun.

Bu yazı 557 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ