Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Gelin Canlar Bir Olalım

10 Ekim 2018, Çarşamba günü eklendi. Font boyutu:

Çok güzel; türkü ve şarkılarımız var. Edebiyatımız bu güzelliklerle dolu. Tarihte bütün fetihler, önce gönülde başlamış, sonra kaleler fethedilmiştir. İnsanlar, karakaşı, kara gözü, boyu posu için sevilmez. Söyledikleri, konuştukları; insanların istekleriyle örtüşüyor mu? İnsanlar o kimseyi dinleyince, "hah işte benim duygularıma tercüman oluyor, benim demek istediklerime, yapmak istediklerime bu adam veya adamlar cevap veriyor” diyebiliyor mu? Konuşurken ayaklarının yere basmaması diye bir durum söz konusu değil gibi güzel duygulara sahip olabiliniyor mu?

Hz. Muhammed (SAV)'in; herkes tarafından benimsenen hususiyeti neydi? "Muhammed'ü-l Emin” oluşu değil mi? Müşrikler, her şeyi söylüyorlardı ama "yalancı, dürüst değil” diyemiyorlardı! Bunun için mallarını, en kıymetli hazinelerini bile teslim etmekten çekinmiyorlardı! İnanç konusunda savaşa giriyorlar ama emin oluş noktasında tek referans Hz. Peygamberdi!

Kur'an'ın, bütün ayetleri "güzel ahlak” üzere indirilmiştir. Kur'an; Müslümanların ilkeler kitabıdır. Düşünmeye, fikir üretmeye, akıl yormaya yönelik ayetler, "temiz toplum oluşturmak ve adam olma”yı öne çıkaran ilahi fermanlarla doludur.

Müslüman; düşünen, fikir üreten, beyni terleyen, dertli insandır. Toplumun derdi, Müslümanın derdidir. Toplumla ilgilenmeyen, olumsuzluklara ses çıkarmayan, olumlu olaylara ilgisiz kalan, bana neci tavırlar… Müslümana yakışmaz. Kur'an, mıymıntı Müslüman istemez. İnceleyin peygamberlerin hayatını; hiçbirisi bir köşeye çekilip toplum meselelerine ilgisiz kalmamışlardır. Kur'an; insanı inşa eder.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye isnat edilen ama aslında ona ait olmayıp İranlı şair Ebu Said Ebu'l Hayr'a ait olan;

"Gel ne olursan ol yine gel…” sözü hepimizi en kısa zamanda dönüştürmeye yönelten, etkin bir ifadedir. Gel ama geldiğin gibi kalma, çamur geldiysen, hamur olarak; kamış geldiysen ney olarak; yamuk geldiysen, elif olarak… git demektir. Çünkü eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.

İnsanın yaratılış serüveni; Adem, Âdem, Adam şeklindedir. Adem; yokluk demek. İnsan önceleri yok iken yüce Mevla her renkten aldığı toprakları suyla karıştırarak Âdem'i meydana getirdi. Fakat Âdem'in adam olması gerekiyordu. Onun için kendi ruhundan üfledi.

İnsanlar nazarında en hassas nokta; "din ve dini değerlerdir”. Bunları kendi menfaatlerimize, kendi çıkarlarımıza kullanamayız. Kullandığımız zaman iflas bayrağını kandırmalarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Selam Olsun!


"Gel" deyince, geliveren,

"Al" deyince, alı veren,

"Kal" deyince, kalı veren,

Kindarlığı salı veren...

Gönüldaşa selam olsun!


İnsanlara kin gütmeyen,

Haksızlığa hiç gitmeyen,

Aç olunca, tok yatmayan,

İnsanlığını satmayan...

Adem'lere selam olsun!
 

Kerbela'yı taşlandıran,

Muharrem'i taçlandıran,

Aşureyle tatlandıran,

Müslümanı kodlandıran...

Müminlere selam olsun!
 

Aklı kiraya vermeyen,

Dostlara perde germeyen,

Hiç, hata kusur görmeyen,

Nifak tohumu sermeyen...

Muhlislere selam olsun!

 

Üçe beşe aldırmayan,

Etrafına saldırmayan,

Haram kupa doldurmayan,

Güllerimi soldurmayan…

Dostlarıma selam olsun!

Bu yazı 556 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ