Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Her Yerde ‘YENİ KONYA’

01 Haziran 2019, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Yeni Konya'yı önce Aymanas'ta tanıdım; Bendeniz Aymanas mahallesinde doğdum büyüdüm. Çocukluğum bu mahallede geçti. Sonradan bu mahallenin adı; kalfalar olarak değişti. Şu an, aynı isimle varlığını sürdürüyor. Mahallemizde, okuma, yazma bilenlerin sayısı epeyce vardı. Babam, abilerim, ablam, komşularım…okumuş yazmış insanlardı! Rahmetli annem ne yazık ki ümmi idi.

O dönemlerde Aymanas'ta ne bakkal vardı, ne market! Bir kilo şeker ve bir ekmek… almak için Çaybaşı'ndaki bakkal Hasan Ağa'ya kadar gitmek zorundaydık. O zaman, dolmuş da yoktu, Belediye otobüsü de! Ne doğru dürüst asfalt vardı ve ne de düzgün yollar! Eski, yıllanmış bisiklete (Konya deyimiyle velesbit) biner, ihtiyacımızı alır dönerdik.

Aymanas'ta, herkes YENİ KONYA Gazetesi okurdu. Çünkü başka gazete yoktu. Diyebilirim ki YENİ KONYA, şimdiki gazetelerin DUAYENİDİR!

Komşularım;

"Kazım, şehre gidiyorsan bize de bir YENİ KONYA GAZETESİ getir derlerdi.

Babam da gazete ve kitap okumayı seven bir insandı, mekanı cennet olsun! Evimizden gazete eksik olmazdı. O zaman ne radyo, ne televizyon, ne internet ve ne de akıllı cep telefonları vardı! Varsa yoksa gazeteler olurdu. Onun için gazete okumak, haberleri gazeteden almak en doğru şeydi!

Kırmızı Kütüphane; gazete, kitap ve kırtasiye satılan tek mekandı Konya'da! Aymanas'tan şehre gelince önce, komşularımızın ve babamın verdiği gazete siparişini alır, sonra diğer siparişlere sıra gelirdi.

YENİ KONYA'yı alınca, büyük bir iştahla-adeta acıkan insanın ekmeğe saldırdığı gibi- ben de en önce haberlere bakar, Konya'da ne olmuş, ne olmamış, hangi konularda kim neler demiş… öğrenmeye çalışırdım.

YENİ KONYA, sadece Aymanas'ta değil her yerde okunan, herkesin büyük bir merakla ve severek okuduğu gazetedir! Haberleri, objektif, sayfaları dopdolu…

Evet YENİ KONYA 01 HAZİRAN 1949 tarihinde kuruldu. Yani benimle yaşıt. Ancak ben, Yeni Konya'dan 2 gün büyüğüm! O gün bu gündür varlığını sürdürüyor! Daha nice yıllara YENİ KONYA! 2009 yılından bu yana da bu duayen gazetede yazarlık yapmanın mutluluğunu yaşıyorum! Selam olsun herkese, selam olsun tüm okurlarıma!

Yeni Konya

Mevsim yaz, bir Haziran aylardan,

Bin dokuz yüz kırk dokuz, yıllardan,

Yeni bir basın ve Yeni Konya,

Sevdalandırır hep, beni Konya.

Yeni Konya; kültür, sanat, mektep,


Yeni Konya; tarih ve de edep.

Zulme karşı çelik kalkandır o,

Alnı dik, kıyama kalkandır o.

Rahmanı söyler, vahdet içinde,

Hakkı savunur, doğru biçimde.

"Oku” emrine uyar her zaman,

İlahi fermanı duyar her zaman.

Yeni Konya; Türkiye, tüm vatan,

Yeni Konya; ülkeye değer katan.

Ülke sevdası yakar, kavurur,

Vatan aşkı, can evinden vurur!

Öztürkçe yazdım ve de okudum,

Yazdıkça, öz benliğimi buldum.

Bu yazı 697 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ