Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Türkiye Seviliyor, Avrupa Sömürüyor

17 Ekim 2017, Salı günü eklendi. Font boyutu:

Türkiye sevgisi, yeni değil, tarihi derinliği var. Şöyle, hafızamızı yoklarsak meseleyi daha net ve açık anlarız. Avrupa, hep ülkeleri sömürmek, işgal etmek, insanları köleleştirmek, asimilasyona tabi tutmak için çareler aradı. Hala da bu tavrından vaz geçmiş değil!

Sadece bir örnekle anlatayım meseleyi, Fransa örneğiyle.

Fransa 1958 yılına kadar sömürdüğü Afrika ülkelerini, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra da sömürmeye devam etmiş. Fransa'nın bu ülkelerden 'koloni vergisi' adı altında, her yıl yüklü miktarda para aldığı belirtiliyor. Fransa'nın 14 eski sömürgesinden her yıl yaklaşık 500 milyar dolar para aldığı kaydediliyor.

Silicon Africa'da yer alan habere göre, Fransa'nın Afrika ülkeleri üzerindeki fiili sömürgeciliği bitmiş olsa da mali sömürgesi hala devam ediyor. Fransa, bağımsızlığını kazanmış olan eski sömürgelerinin bütçelerinin büyük bölümünü değişik adlar altında kendi merkez bankasında topluyor. Bu ülkelerin yıllık gelirlerinin yüzde 85'i her yıl Fransa merkez bankasında toplanıyor. Kalan yüzde 15 ile ekonomisini yürütmeye çalışan Afrika ülkeleri, mali sıkıntı yaşadıkları takdirde, Fransa merkez bankasına yatırdıkları kendi paralarını borç olarak almak zorunda.

Kendi paralarından borç almaları da kısıtlanan Afrika ülkeleri, bir yıl içerisinde Fransa'ya verdikleri paradan en fazla yüzde yirmi oranında borç alabiliyor. Ülkenin daha fazla borç istemesi durumunda Fransa'nın vetosuyla karşılaştığı kaydediliyor.

Fransa aldığı bu parayı ise, sömürge döneminde işgal altına tuttuğu ülkelere inşa ettiği binalar ve altyapılar karşılığında aldığını savunuyor.

YA PARA VERİRSİN YA DA DARBEYE KURBAN GİDERSİN

Fransa'nın önceden sömürgesi olan Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Gine'si ve Gabon, Fransa'ya hala sömürge vergisi ödeyen ülkeler.

Bu ülkelerin tarihlerine bakıldığında, Fransa'ya vergi ödemeyen liderlerin ya bir darbeye ya da suikasta kurban gittikleri görülüyor. Son 50 yılda 26 Afrika ülkesinde toplam 67 askeri darbe meydana geldi. Bu darbelerin meydana geldiği ülkelerin 16'sı eski Fransız sömürgesi olduğu belirtiliyor. Darbe olan Afrika ülkelerinin yüzde 61'i eski Fransız sömürgesi.

Bu ülkelerde meydana gelen askeri darbelerinse Fransa'nın sömürge zamanında atadığı lejyoner askerler tarafından gerçekleştirildikleri kaydediliyor.

Fransa'nın eski sömürgelerinden bu vergiyi 2014 yılına kadar aldığı biliniyor. Bu yıl ise uygulamanın devam edip etmeyeceğine yönelik herhangi bir bilgi bulunmuyor. (Dünya Bülteni/ Haber Merkezi)

Türkiye Cumhuriyeti Kurulduğundan bu güne kadar hiçbir dönem bir Başbakan ve cumhurbaşkanı halkı tarafından bu kadar sevilmedi…Yine Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar hiçbir dönem bir Devlet, halkıyla bu kadar kucaklaşmadı, bu kadar yakın ilişkiler içinde olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan neden çok seviliyor?

Halkın sorunlarını ve beklentilerini çok iyi biliyor; halkın içinden biri olarak gelen Recep Tayyip Erdoğan önce Devlet Millet içindir var felsefesini bu 15 yıllık süreçte çok güzel uyguladı.

Yurt içinde değil, yurt dışındaki mazlumlara da el uzatmaktan geri durmuyor. Nerede bir haksızlığa uğramış, zulme maruz kalmış ülke varsa, herkesten, her devletten önce Türkiye koşuyor yardımına. En son yardım ettiği ülke Arakan'dı.

Vatandaşların en büyük beklentilerine kulak vererek, ülkenin Manevi değerlerine saygı gösteriyor ve bu değerlere sahip çıkıyor.

Yurt dışında bir çok ülkenin gıpta ile baktığı özendiği ve hatta kıskandığı bir profil sergiliyor.

Türkiye sevgisi, Sırbistan'da da kendini gösterdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve onun şahsında tüm Türkiye, gönüllerde taht kurmuştur.

Samimiyeti, haksızlık karşısındaki dik duruşu, haykıran sesi adeta bu Milletin yükselen yılların ezilmişliğinin bir sesi oluyor!

Nerede Fransa, nerede Avrupa ve nerede ABD?... ilerleyen zamanda Türkiye dünya lideri olma yolunda adım adım ilerliyor!

 

Bu yazı 408 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ