Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Niyazi DÜNDAR
Niyazi DÜNDAR
niyazidundar@yenikonya.com.tr

Bademin Sağlığa Faydaları

18 Kasım 2017, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Badem E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin olup son derece yüksek besinler ihtiva eder. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niyasin içerir. Diğer kuruyemiş türleriyle karşılaştırıldığında besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkar.

Bademin sağlık açısından faydası oldukça çoktur. Kabızlık, kolesterol, kemik sağlığı gibi birçok konuda insan sağlığına fayda sağlarken, çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser türlerine karşı vücudu koruyucu özelliği vardır.

Bademden alınan besinlerin emilimini hızlandırmak ve daha çok faydalanmak için tercihen aç karna sabah veya ara öğünlerde doğrudan çiğ olarak tüketmelisiniz.

Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının çözümünde fayda sağlayabilir.

Badem insan beyninin gelişimi ve sinir sisteminin genel sağlığını korumak için gerekli olan birçok elementi ve bileşeni içermektedir. Sadece yetişkinler için değil, çocuklarında beyin sağlığı için faydalıdır.

Bademin düzenli olarak tüketilmesi, iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Böylelikle kolesterolün dengesiz seyri sonucu oluşabilecek birçok hastalıklara yakalanma riskini azaltarak sağlık probleminin oluşmasına engel olur.

Badem içerdiği vitaminler ve mineraller yardımıyla tam bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu maddelerin en önemlilerinden bir tanesi de fosfordur. ‘Osteoporoz' gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını önlerken, fosfor yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır.

Bademde bulunan doymamış yağlar, protein, potasyum ve kalp sağlığı için önemlidir. Bademde bol miktarda bulunan magnezyum kalp krizini önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltır. Yine içerisinde bulunan sodyum ve potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kalp sağlığı için kan basıncının önemi büyüktür. Bu yüzden badem kan basıncını dengelerken aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır. Badem arter inflamasyona neden olan sorunların etkisini azaltır. E vitamini etkili bir antioksidan olmasının yanında arter duvar hasarına karşı güçlü bir kalkan oluşturmak için E vitamini ile destek olur. Folik asit açısından da iyi bir kaynaktır.

Badem, alkali açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara neden olan sağlıksız koşulları önler.

Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sağlığınızı koruma açısından birçok fayda sağlayacaktır. Eğer ara öğün olarak badem tüketecekseniz 15 adet bademi yarım saatte yayarak tüketmenizi öneririm. Daha uzun süre tok durmanızı ve maksimum etki almanızı sağlayacaktır. Sağlıklı mutlu günler diliyorum.

 

Bu yazı 834 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ