Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Niyazi DÜNDAR
Niyazi DÜNDAR
niyazidundar@yenikonya.com.tr

Karaciğerinize Bakmanızda Fayda Var

02 Aralık 2017, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Hayati organlarımızdan biri olan karaciğer; Günde yaklaşık olarak 1.5 kg. seviyesinde safra üretir. Vücutta yağ, protein ve şekeri dengeler, kan yapımı için depolama yapar. Vücut ısımızı ayarlar. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombini üretir. Yaşlanmış alyuvarları parçalar ve kan üretimini destekler. Kanda bulunan glikozu glikojen haline dönüştürerek depo yapar. Kanı filtreler, vitamin ve mineralleri işler. Lenf yapımını sağlar ve antikor üretir. Fazla salgılanan hormonların oluşmasını engeller. Bu hayati fonksiyonları yerine getirirken pek çok vücudumuz için toksin maddeyi de depolar.

Karaciğer üslendiği görevlerden birini bile yapmazsa çeşitli hastalıklar oluşmaya başlar. Safra kesesinde taş, karaciğer iltihapları, karaciğer yetmezliği ve siroz bunlardan bir kaçıdır.

Aşırı yorgunluk, nedensiz nefes kokusu, ciltte kaşınmalar, sindirim sorunları ve iştah kaybı gibi belirtileriniz varsa karaciğerinizin temizlenmeye ihtiyacı olabilir.

Biriken toksinlerin ve diğer zararlı birikimlerin vücuttan atılması, karaciğerin temizlenmesi için kilit nokta safra üretiminin teşvik edilmesidir. Devedikeni ve karahindiba gibi çaylar, safra üretimini arttırdığı bilindiği için kullanılması yarar sağlar. Her zaman söylediğim gibi bitkisel ürünleri kullanırken aşırıya kaçılmamalı, fayda sağlamak isterken bedeni yorup zarar verilmemelidir.

Devedikeni (Silybum marianum); Meryemana dikeni, boğa dikeni, mübarek dikeni gibi adlarla da bilinen devedikeni karaciğeri temizlemek için ilk sırada gelen bitkiler arasındadır. Devedikeninin içinde bulunan "silymarin” ve "silyin” adlı maddeler gıdalar yoluyla alınan zararlı toksinlerin vücut tarafından emilmeden sistemden atılmasına yardımcı oluyor.

Karahindiba (Taraxacum officinalis); Sindirim sistemini çalışmasına yardım eden karahindiba safra üretimini arttırarak karaciğerde biriken toksinlerin dışkı yoluyla atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bitkinin iltihap önleyici özelliği, karaciğer tahribatına yol açan iltihaplanmaların tedavisine yardımcı olabilir. Karahindiba çayının diğer faydaları arasında; kan şekeri düzeyini koruması, kolesterolü düşürmesi, idrar söktürücü olması ve antioksidan olması gösteriliyor.

Karaciğeri Temizlemek İçin Diğer Öneriler

Yağ alımını azalmakla başlayın. Yüksek kolesterol içeren gıdaların tüketimini sınırlandırın. Sodyum (tuz) tüketimini mutlaka azaltın. Karaciğerdeki kolesterol seviyesini düşüren pektin bakımından zengin portakal ve elma tüketin. Yeşil yapraklı sebze, soğan tüketin. Kahve ve çayı azaltmak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Düzenli olarak limon suyu içmek karaciğeri toksinlerden arındırır. C ve E vitamini bakımından zengin domates tüketin.

Karaciğeri temizlerken yeşil çay içmek aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Günde iki litreden az olmamak üzere bol bol su için. Selenyum ve antioksidan bakımından zengin olan sarımsak tüketmeniz yarar sağlar.

Bilgi çağında yaşadığımız için internette birçok karaciğer detoksu bulabilirsiniz. Yalnız bunları kullanırken dikkatli olunmalıdır. Birçoğu aşırı su ve kilo kaybı yapabilir bu nedenle dikkatli kullanılmasında ve detoks yapılmadan önce bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

Sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Bu yazı 660 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ