Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Niyazi DÜNDAR
Niyazi DÜNDAR
niyazidundar@yenikonya.com.tr

Maden Suyu Tüketimi

17 Şubat 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Maden suyunu genelde halk arasında yemeklerden sonra hazmın kolaylaştırılması için sıklıkla tüketilen içeceklerin en başında yer almasına rağmen, sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu çoğumuz tarafından bilinmemektedir.

Diyabetten kalp sağlığına, yağların yakılmasından kilo vermeye kadar geniş bir yelpazede insan sağlığını koruyan maden suyu, aynı zamanda yan etkisi olmayan nadir içeceklerden bir tanesidir.

Maden suyunun tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, içeriğinde şeker ve diğer kimyasal katkı maddelerinin tüketilecek maden suyunda olmadığından emin olunmalıdır.

Sağlık açısından faydalı en önemli özelliği magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller açısından zengin içerikte olmasıdır. Maden suyu bu sayede aşağıda bahsedeceğim yararları sağlar.

Kemik sağlığını destekler; Maden suyu kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığı için faydalı bir içecektir. Kalsiyum, kemik oluşumunda ve sağlığının korunmasında gerekli olan maddelerin en başında gelir. Düzenli olarak maden suyu tüketimi kemik sağlığını korur. Bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Vücutta yağları düzenlemeye yardımcı olur; Zayıf insanların kilo almasını sağlayabilir ve bunun tam aksine kilolu insanların da kilo vermesini teşvik edebilir. Ayrıca diğer şekerli ve gazlı içeceklerin aksine maden suyu hem mide için zararlı değil hem de kilo almaya neden olabilecek kimyasal katkılar içermez.

Kardiyak hastalıklarını giderebilir; Maden suyunun en önemli özelliğinden birisi vücutta yağ oranını düzenleyebilmesidir. Bu durumda vücutta kötü kolesterolün meydana gelmesini engelleyebilir. Fiziksel bir canlılık ve zindelik oluşturur. Özellikle sindirim sisteminde meydana gelen şişme ve hazımsızlıklardan kaynaklanan ağrıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Zihinsel uyanıklığı arttırır; Maden suyunun içerdiği mineraller aynı zamanda bellek için gerekli olan mineralleri içermektedir. Bu durum beyinde elektrotların etkili bir şekilde çalışmasın sağlar. Maden suyu kişinin hafıza faaliyetlerini ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir.

Maden suyunun zararları; Maden suyu aşırı tüketilmediği sürece her yaştan insan için faydalıdır. Günde ortalama bir bardak tüketimi herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat bazı durumlar farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca tekrar söylemekte fayda var tüketeceğiniz maden suyunun doğal kaynaklı olmalıdır. Farklı kimyasal maddelerin katıldığı maden suları yarar sağlamak yerine zarar verebilir. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

Bu yazı 1747 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ