Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Nurettin BAY
Nurettin BAY
nureddinbay@gmail.com

Konya, Bu Fırsatı Kaçırma!

17 Ağustos 2017, Perşembe günü eklendi. Font boyutu:

Türkiye'nin gündemindeki önemli konulardan biri yerli otomobil meselesi. Herkes yerli otomobilin kendi ilinde üretilmesini istiyor. Çünkü biliyor ki, verilecek karar bir otomobil fabrikasından daha fazlasını ifade edecek. Amiyane tabirle, "bu fabrikayı kapan yaşayacak”

Otomobil fabrikasının kurulacağı şehir, Türkiye ekonomisinde süper lige terfi edecek. Hani sanayi kentleri olarak bilinen birkaç şehir var. İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Adana gibi. İşte yerli otomobil fabrikasının kurulacağı şehir bu şehirler sıralamasının içerisine gerecek.

Siz değerli okuyucularımın, bu sıralamaya Konya girsin dediğini duyar gibiyim. Girsin girmesine de, girebilmesi için yoğun bir çalışma yapmak gerekir. Bakın komşu il Aksaray ne yapmış?

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Ahmet Koçaş, yerli otomobilin üretilmesi noktasında gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, yerli otomobilin Aksaray'da üretilmesi halinde 25 milyon TL değerindeki arsayı hediye olarak vereceklerini söylemiş.

Hemen "olmaz öyle şey” demeyin. Aksaray, Mercedes kamyon fabrikasının bulunduğu il. Ulaşım noktasında önemli bir aks üzerinde… Konya'nın otomobil yan sanayi desteğini de yanına alacağını düşünüyor.

Şahsen, Konya'ya kurulmayacaksa Aksaray'a kurulmasına sıcak bakarım. Sonuçta komşu ilimiz. Ancak bu fabrikanın mutlaka Konya'ya kurulması gerekir.

Önceki seçim dönemlerinden birinde Konya-Karaman-Aksaray-Mersin bölgesinin ikinci Marmara bölgesi olarak sınıflandırılarak, seçim vaadleri arasında konuşulduğunu herkes biliyor. Bu tüm sanayi ve ekonomisi Marmara bölgesine sıkıştırılmış olan Türkiye için önemli bir çıkış noktası.

Bence bu çıkış noktasının fitilini ateşleyecek proje YERLİ OTOMOBİL PROJESİ. Ne yapıp, ne edip bu fabrikayı Konya'ya kazandırmak gerekir.

İktidarıyla muhalefetiyle tüm Konya siyaseti, ayrım gözetmeden ilin tüm ekonomi üst kuruluşları (Odalar, borsalar, SİAD'lar…) , tüm Sivil Toplum Kuruluşları, tüm yerel idareler, tüm medya kuruluşları derhal harekete geçmeli. Gün bugün!...

Konya'nın bu proje için en uygun şehir olduğunu herkes biliyor. Sıra biraz gürültü çıkarmakta… Yanlış anlamayın, "ses vermeliyiz, sesimizi duyurmalıyız” demek istiyorum.

Yoksa çok üzülürüz.

Yoksa çok ah-vah ederiz.

Yoksa Konya'ya çok yazık etmiş oluruz.

Bu yazı 287 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ