Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Recep Öğütçü
Recep Öğütçü
recepogutcu@yenikonya.com.tr

Adayların Düşündürdükleri

23 Mayıs 2018, Çarşamba günü eklendi. Font boyutu:

Milletvekili adayları belli oldu ve geçici listeler Yüksek Seçim Kuruluna verildi. Tabii ki yüzde yüz isabetli karar vermek, herkesi memnun etmek mümkün değil. Herkes kendi cenahından bakar vekil adaylarına. Kiminin gönlünden geçen bir aday vardır, listede göremeyince içinde bir burukluk hissetmiştir, o aday adına üzülmüştür. Ama gerçek dava adamları nasibe inanır, lidere inanır, kişilerin yanlışları onu bağlamaz, hedefe kilitlenir. Elbette partilerde yanlış yapanlar, yanlış seçilenler, lideri yanlış yönde etkileyenler olur. Unutulmasın ki elmas veya altın yerde bırakılmaz. Kıymetli, erdemi, hasbi insanlar bir şekilde farklı kademlerde değerlendirilir.

Ak Parti dışındaki partilere baktığımızda kazanabilmek için her kapıya geleni, fikrine zikrine bakmadan aday yapmışlardır. Örnek olarak, İYİ Parti adaylarında ortak bir dünya görüşü göremiyorum. İçlerinde ateisti de var, beş vakit namazlısı da. Başka partilerde yer bulamayanlar, içinde siyaset yapma isteği olanlar, bir de müzmin Erdoğan karşıtları İYİ Partinin yolunu tutmuşlardır. CHP de aynı şekilde her görüşten insanı listelerine almıştır, A. Şener gibi Erdoğan'a geçmişte bayrak açanlar başrollerdedir. Tek ortak noktaları Kılıçdaroğlu'nun izinden çıkmayan tipler olmalarıdır. İtirazcılar, Muharrem İnce'nin yanında olanlar, diğer lider adayları elenmişlerdir.

Ak kadrolara gelince, yüzde kırkın üzerinde bir değişikliğe gidildiği görülüyor. Hanım adaylar çoğalmış, 18 yaşa gibi çok gençlere de yer verilmiş. Değişiklik oranı Konya'da sanırım yüzde altmış. Evet, Konya'da birçok sevdiğim milletvekili bugün listede yok. Yenilerden bir kısmını tanıyoruz, şu bir ayda tanıyacağız. Umarım gelenler gidenleri aratmaz. Dışarıda kalan vekil ve vekil aday adaylarının hükümette ve yerel idarelerde değerlendirileceğini bekliyorum.

Ak Parti adayları belli ki çizgilerinde zikzak olmayan, milli görüşten gelen sağlam karakterli insanlar. Ahmet Sorgun Abimiz ve Cumhurbaşkanımız her halde Konya'ya ayrı bir özen göstermiş.

Başta vefaya önem verildiğini görüyorum. Tahir Başkanın ikinci sıraya yerleştirilmesi bir vefa borcudur. Ömrünü Konya'ya hizmette geçiren bir Başkana bu kadarcık vefa olsun diyorum. Şahsi hesaplarımız, çıkarlarımız partinin önünde olmamalı. Tahir Başkan elbette herkese iyi olamamıştır, yanlış yaptıkları, kırdıkları olmuştur. Üç dönem Büyükşehir başkanlığı yapmış bir insanın elbette birilerini inciten, birilerinin işine gelmeyen, menfaatine dokunan bir icraatı, bir tavrı olabilir. Yanlış gördüğünüz projelere imza atmış olabilir. Bir aday için bir partiye tavır almayı yanlış bulurum. Tahir Başkanın Konya'ya yaptığı hizmetler inkar edilemez. Sosyal, tarımsal, kültürel ve altyapı hizmetleri gözümüzün önündedir. KOMEK bile başlı başına bir destandır.

Acizane olarak vekil adaylarımıza bir kaç tavsiyem veya önerim olacaktır: Lütfen sıcak olun, insanların elini sıkın, kucaklayın, gülümseyin, dert dinleyin, kaba davrananlara bile nezaketle cevap verin. Hele bir engelliyi, bir yaşlıyı görünce sıcaklığınızı hissettirin. Donuk yüzleri, kibirli tavırları bu millet sevmez, gönülden sevemez. Yarın vekil olunca lütfen telefonlara çıkın, oyunu aldığınız insanları unutmayın. Unutmayın ki bu millet asil, siz vekilsiniz. En olmayacak işi bile kibarca izah edin ve gönül almayı bilin. İliniz için proje üretmede önü alın, sık sık halkla konuşun, halkın ihtiyaçlarını, problemlerini tespit edin ve Ankara'ya taşıyın. Bir de sakın partiyi, lideri ve davayı satmayın, birlik ruhuyla hareket edin. Sayın Erdoğan'ın aldığı taahhüt gereği olarak haftanın en az üç –dört gününde seçim çevresinde bulunun ve halkın içinde olun, dert dinleyin. İnsanlar seçtiği vekille oturma, görüşme zevkini tatsınlar. Milletvekili adaylarımız Konya'mız ve bütün ülkemiz için hayırlı olsun, hayırlara vesile olsunlar.

Bu yazı 458 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ