Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Recep Öğütçü
Recep Öğütçü
recepogutcu@yenikonya.com.tr

Gözler Belediyelerin Üzerinde

22 Ekim 2018, Pazertesi günü eklendi. Font boyutu:

Mahalli idare seçimlerine şurada beş ay on gün gibi az bir zaman kaldı. Partiler bugünden aday belirleme çalışmalarına başladılar. Anketler yapıyorlar, yaptırıyorlar, kamuoyunun nabzını ölçüyorlar. Anlaşılan, bu kez aday seçimlerinde ahbap-çavuş ilişkisi ekili olmayacak, referanslara çok itibar edilmeyecek. Halkı çoğunluğu kime işaret ederse aday o olacak.

Öbür taraftan aday adayları bir bir er meydanına çıkıyor, kulisler yapılıyor, ilgili- etkili isimler görülüyor. Mevcut belediye başkanları koltuklarını devam ettirmek için son hamlelerini yapıyorlar, çalışma ritmini artırıyorlar. Hani demişler ya, "Nasip ise gelir Hint'ten, Yemen'den/ Nasip değil ise ne gelir elden. Kime nasip kime kısmet, sadece Allah bilir, kula istemek ve çalışmak düşer. Biliyoruz ki belediye başkanlıkları milletvekilliğinden daha cazip makamlardır. Hizmet orada üretilir, istihdam orada sağlanır, halkın duası orada alınır, orada öldükten sonra anılacak kalıcı hizmetler orada yapılır. Kötü niyetliler için rant da, kaynak da orada. O sebeple talibi çoktur belediye denilen gelinin.

Evet, partiler de tıpkı canlı organizmalar gibidir; elleri, ayakları, gövdesi ve başı vardır. Organizmalarda bütün uzuvları baş yönetir, baş ne derse o olur. Partilerin başı bellidir, genel başkanıdır, milletvekili ve belediye başkan adaylarını belirlemede son sözü o söyler. Partilerin gövdesi, genel merkezidir, MKYK'sıdır, milletvekilleridir. Elleri ve ayakları da il ve ilçe yönetimleri ve belediye başkanlarıdır. Partiler bu elleriyle ve ayaklarıyla yani belediye başkanlarıyla, il ve ilçe yöneticileriyle kalka dönerler, halka dokunurlar, halkın nabzını tutarlar, halkın mesajını alırlar, halkın gönlünü kazanırlar. Özellikle belediye başkanları partilerin elleri ve ayakları olduğu kadar gözleri ve kulaklarıdır. İnsanlar önce onlara seslerini duyururlar, onlardan hizmet isterler, dertlerini onların görmesini beklerler. Onun için belediye başkan adaylarının belirlenmesi çok önemlidir partiler için hayat- memat meselesidir.

Bugün Ak Parti toplumun yüze ellisinin gönünü kazanmışsa, 2002'den bu tarafa girdiği bütün seçimleri kazanmış ve hepsinde yüzde elli bandında oyunu koruyabilmişse, yerel idarelerdeki başarıları yüzündendir. Ak Pati bu oy oranını kaybederse yine yerel idareler- belediye başkanları yüzünden olacaktır.

Sayın Erdoğan'ın İstanbul belediye başkanlığını kazanması, önce Refah Partisini parlatmış ve iktidara taşmış, oradaki başarı bugünkü Ak Partiyi de ortaya çıkarmıştır. İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde bu ülke, Tayyip Erdoğan gibi bir dünya liderini tanımış, o günden ayak seslerini işitmiştir. O yüzden dış ve iç vesayet güçleri önünü kesmek istemiş, bir şiir sebebiyle mahkum etmişlerdir. İstanbul'da verdiği hizmetleriyle, duruşuyla temayüz eden Sayın Erdoğan, bütün prangaları kırmış, 16 yıl boyunca bu halkı arkasına almayı başarmış, İslam aleminin de ümidi olmuştur.

Belediye başkanlıkları, siyaset adamlarının, siyasi liderlerin fideliğidir, orada pişerler, yetişirler, orada tanınırlar, orada kendilerini gösterirler. Belediye başkanlığı tecrübesi olan liderler hep daha başarılıdır ve halka daha yakındır. Çünkü halkın içinden gelmişlerdir, halkın sorunlarını en iyi bilenlerdir ve halkın dilinden en iyi anlayanlar ve halka dokunanlardır.

Belediye başkanı olup da halka dokunamayan, halkın gözünde ve gönlünde yer edinemeyen, halkına yukarıdan bakan, halkın içinde olmayan başkanlar, ilk dönemlerinde siyasi kariyerlerini bitirmişlerdir. Onlar hem partilerini zora sokmuşlar, hem de gözünden düşmüşler, şehirlerini geri bırakmışlardır. Bir atımlık mermilerini atmışlar, beş yılın sonunda kendi işlerine dönmüşlerdir. Bu seçimde de başta Ak Parti olmak üzere bütün partiler, 2019 belediye seçimlerinde bir atımlık mermisi olanları, hizmet üretmediği halde belediyeyi borç batağına sokanları, halkın içinde olmayanları, gönüllerde yer edinemeyenleri kenara çekecekler, hatıra bakmayacaklar, yeni yüzlerle yola çıkacaklardır. Siyasetin böyle acımasız bir yüzü de vardır.

Gördüğümüz kadarıyla bu kez hizmetten ziyade halkta karşılığı olan adaylar tercih edilecek, anketlere daha çok kulak verilecektir. Nitekim geçmişte nice hizmet eden başkanlar ikinci seçimde hezimete uğramışlardır. Adaylıkta sevilmek önemlidir, hizmet tek kriter değildir.

Ak Parti Belediye Başkanlığı aday adaylığına büyük bir ilginin olduğunu gözlemliyoruz. Bu ilgi partinin canlılığına işaret ediyor. Aday adaylarını da tebrik etmeliyiz. Çünkü büyük bir sorumluluğun altına giriyorlar, büyük bir özgüven gösteriyorlar. Belediye başkanlığı gibi zor bir görevi üstlenmek her yiğidin harcı değildir. Günlerce uykusuzluk gerektirir, fedakarlık gerektirir, sabır ve sebat gerektirir, vizyon ve proje adamı olmak gerektirir, borçlarla başa çıkmayı gerektir, halk ile içi içe olan, düğünlerde ve cenazelerde bulunan bir başkan olmayı gerektirir. Kimse hazıra konmayacaktır, dağ gibi sorunlar geride durmaktadır. Halkın nazına katlanmak, iş taleplerine ve imar sorunlarına cevap vermek hiç de kolay değildir. Biz de diyoruz; yolun hakkını verecek olan yola otursun, o makamlara talip olsun. Geride enkaz bırakacaklar değil, halka hizmeti hakka hizmet görenler, aşkla çalışanlar, görevi tamamlayıp gittiklerinde saygı ve sevgiyle anılacaklar aday olsun diyoruz. Sayın Erdoğan'ın dediği gibi partiye yük olanlar, ayak bağı olanlar değil, patiyi taşıyanlar, partiye oy kazandıranlar, genel başkanın yükünü alanlar gelsin diyoruz. Tecrübeye değer verilsin ama yeni yüzlere de yol verilsin istiyoruz. Hizmet eden başkanlar, meclis üyeleri, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri takdir edilsin, kullanılmış tozlu bir bez gibi kenara atılmasın diyoruz. Partinin her kademesindeki her insan saygı görsün, dediğine itibar edilsin diyoruz. Birileri kendisini Kaf dağında görüp, "bensiz olmaz, ben gidersem tufan” diyerek benlik yapmasın, koltukları bırakırken küsmesin, gönlü alınsın, küstürülmesin diyoruz.

Hülasa Belediye başkan adaylarını belirlerken başta Ak Parti olmak üzere bütün partiler kılı kırk yarıyorlar, ince eleyip sık dokuyorlar, tek tek halka soruyorlar, mevcut başkanların performanslarını birçok açıdan değerlendiriyorlar, eş-dost kayırmacılığına gitmiyorlar. Kendini sırtta taşıtacaklar değil, Ak Partiyi 2023'te tekrar iktidara taşıyacaklar aday olarak seçilecektir. Çünkü partileri düşüren de, çıkaran da belediye başkanlarıdır. Şehirlerin kaderleri de onların elindedir. Seçenlerinde de, aday yapanların da sorumluluğu vardır.

Bu yazı 421 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ