Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

Gönüllerin Şehri Konya

03 Kasım 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Selçuklu Devletinin güzel mirası Konya bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Özellikle İslam büyüklerini ağırlaması ile de ayrı bir manevi değer taşır.Konya Selçuklu Türklerinin hakimiyetinden önce küçük bir kasaba iken daha sonra tarihin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.Hz Ömer zamanında İslam ordusu Konya'yı hakimiyetine alınca'' Kunniye'' ismini almıştır. Konya isminin menşei buradan gelmektedir.Osmanlı döneminde ise hac yolunun üzerinde olması bir çok seyyahın Konya'ya gelerek izlenimlerini kaleme almalarına vesile olmuştur.

Konya ,manevi havası ,sukûnetli sokakları ,huzur dolu yaşamıyla gönüllere hitap eden bir şehirdir.Bir yanda müzeleri ,tarihi camileri ve mekanlarıyla yüzyıllar öncesi canlanıverir gözümüzün önünde. Selçukluların ihtişamı,İslamiyet'in asaleti ve hûşûsu sarar ruhları.Bir tarafta ise modern yapıları, eğitim merkezleri,sosyal alanları ile teknolojik olarak çağa ayak uydurur güzel şehir.Hem geçmişi hem geleceği harmanlayarak yaşamak mümkündür burada.Konya ile anılan ve özdeşleşmiş mekanlardan biri Alaaddin Tepesidir.Tarihte değişik medeniyetlerce yerleşim yeri olarak kullanılan bu tepe günümüzde mesire alanıdır .Şehrin merkezi gibi olan tepe yazın rengarenk lalelerle donanır.Bu güzel görüntüyü şu dizelere tasvir etmeye çalışmıştım

Alaaddin Tepesi her mevsim ayrı güzel

Kışın bir kar tepesi yazın güzel laleler

Keykubat Köşkü tarihe hükmeder

Bir başkadır Konya seni yaşamak

Konya'da ki başka güzel mekanlardan biri Meram'dır.Türbelere ev sahipliği yapan Meram doğası ile de adından söz ettirir.Yeşilin her tonu sizi alıp dingin bir âleme götürür. Buradan Sille ye uzanırsak yakaladığımız dinliği daha da bir yoğun yaşamaya devam ederiz.Sille tarihe ev sahipliği yapan önemli yerlerdendir.Yüzyıllar öncesinde kervanların geçiş noktası ve medeniyetler ocağı olan Sille geçmiş tarihi dokunun izlerini taşır .Taş evleri ile ün yapan Sille sessiz sokakları ile eski zamanlara götürür bizi.Karatay semti ise kalabalıklarla karşılar bizi .Bir yanı kırık dökük bir yanı coşku doludur.

Camiler apayrı bir güzelliktir Konya da . Meşhur İnce Minare Camisi kapısında Fetih ve Yasin Sureleri nakşedilmiş olarak karşılar bizi. İplikçi Camii asırların izini taşır. Kapu Camii ,Osmanlı Döneminin en büyük camisidir ve tamamen kesme taşlarla yapılmış çok güzel bir mimariye sahiptir.Konya Selimiye Camii İstanbul' da ki Fatih Camiye benzer Mimaridedir.Kapısında ki "Mescitteki mümin sudaki balık gibidir” "Camide ki münafık kafeste kuş gibidir "sözleri gönüllere tesir eder. Daha bir çok güzel cami kucak açar Konya sokaklarında insanlara.

Ziyaretçilerin önemli uğrak yerlerinden biri de Tarihi ‘'Bedesten Çarşısı''dır Bu çarşı günümüzde aslına uygun restore edilmiş şirin, samimi bir yerdir.Mekanı dış görüntüsü kadar güzel kılan durumsa '' Ahilik Ocağı''nın gelenek ve özelliklerini yaşatmasıdır.

Konya nın en önemli manevi değerlerinden Mevlâna Hazretleri adeta buranın sembolü haline gelmiştir.Mevlâna Hazretlerinin ruhaniyeti ve feyzi şehrin her karesinde kendini hissettirir.Sevgi ve hoşgörü temsilcimiz Mevlâna Hazretleri dünyaya açılan penceremizdir adeta. Allah aşkı ve arayışların merkezi ”Her Ne Olursan Ol Yine Gel " daveti ile dünyanın dört bir yanından gönül yolcularının buluştuğu mekandır burası.

Konya tüm ilçeleri ile değişik güzellikleri barındıran ve tarihe ışık tutan yapısını korumuş ve korumaya devam etmektedir.Maneviyat ve huzur şehri olan Konya gönüllere seslenmeyi sürdürmektedir.Bayramlarda ki neşe ve coşkusuyla,şen düğünleriyle, asker uğurlama törenleriyle ,cenazelerde bütünleşen kalplerle ,kandillerdeki ulviyet seliyle gelenek ve tarihine sahip çıkmaya devam etmektedir .Büyükler evlerin bereketidir.Küçükler geleceğin umudu olarak yetişir bu topraklarda.

Yolu düşenleri bekler bu güzel şehir.Gönül yolcularını,huzuru arayanları ,hoşgörüyü yaşamak isteyenleri bekler sessizce.''Gez Dünyayı Gez Konya'yı ‘'sözünün içeriğini yaşamak isteyenleri ağırlamak ister. Konya yı bir de siz görün. Bir anınız olsun bu diyarda, buraları merakla arzu eden güzel kalplere; Hz. Mevlâna dan bir selâm , Konevi Hazretlerinden bir dua Şems' den bir veda hüznü götürün …

 

Bu yazı 1788 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ