Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

Konya’da Ramazan-ı Şerif

25 Mayıs 2019, C.tesi günü eklendi.

 

Huzur şehri olarak tanınan Konya mübarek Ramazan-ı Şerif ayında da huzurlu ortamını manevi atmosfere eklenen güzelliklerle yaşıyor. Sokaklar yine kalabalık, bir yanda dünya telaşı devam ederken bir yanda da dinginlik kendini hissettiriyor haliyle. Bu ruh dünyamızdan yansıyan dinginlik bizleri daha hoşgörülü, güler yüzlü,empati yapmaya daha hazır bir insan haline getiriyor.Davranışlarımızda ki bu yumuşama ve güzel hasletler Rabbimizin bizlere oruç vasıtası ile kazandırdığı ikramlardan biridir. Oruç ile temizlenen beden ruhu da temizliyor yavaş yavaş. İnsanca bencilliklerden hırslardan uzaklaşıyor karşımızda ki insanları düşünür hale geliyoruz.Bu manevi yönde ki değişim orucun sağladığı görülmez bir yaptırımdır.Ama bu zoraki değil severek isteyerek yaptığımız şeylerdir.Çünkü Rabbimizin rıza ve sevgisini kazanma yolunda ilerlemenin mutluluğu sarmaktadır bizleri.

Konya da Ramazan ayı ibadetlere gösterilen önem gayretin yanında geleneklerin yaşatılmasında da çaba sarf etmektedir. Selçuklu mutfak ve iftar geleneklerinin en güzel örneklerinin devam ettirildiği şehirlerden biridir Konya. Ramazan öncesi hazırlıkları şimdi de devam etmektedir. Günler öncesinden komşular birilerinde toplanarak yufkalar açılır, erişteler bereketli sofralar için hazırlanmaya başlanır. Sokak iftar geleneği de devam etmektedir Mahallelere hazırlanan uzun iftar sofraları ,esnafların verdiği iftarlar ve iftar çadırları halen kurulmaktadır.Bu sofralar herkesi bir araya getiren toplumsal sevgi be bağlılığımızı çoğaltan birleştirici görevini devam ettirmektedir.

Camilerimizde mahyalar yerini almıştır. Hem geceleri ışıl ışıl sokaklar Ramazan sevincimizi artırırken mahyalarda ki güzel sözlerle de içimiz ısınmaktadır. Camilerimiz her vakitte diğer zamanlara göre daha fazla cemaati ağırlamaktadır. Özellikle de Teravih Namazlarının yeri bir ayrı oluyor burada. Bayanların ve çocukların katılım ve ilgisi görülmeye değer gerçekten. Özellikle çocukları teşvik eden büyüklerimizi takdir etmeden geçmek olmaz. Teravih namazı girişlerinde camiler de ikramlar yapılmaya devam ediyor. Hayır sever vatandaşlarımız tatlılar ve çeşitli ikramları cemaate dağıtıyorlar. Konya da gündüz kadar gece de Ramazan –ı Şerif coşkusu ve neşesi azalmadan devam etmektedir. Geceleri davulla uyandırma geleneği de devam etmektedir.Teknolojide ki ilerlemeye rağmen halen kulağı davul sesinde olan bizler bu geleneğimizi de seviyoruz besbelli.

Bu güzel ayda Konya'mızın en önemli manevi değeri Mevlana Hazretlerini de unutmamak lazım. Diğer zamanlara göre ziyaretçilerinde ki artış sevgi ve hoşgörü sembolü olan Mevlana Hazretlerinin verdiği barış, anlayış,sevgi mesajlarının anlam ve ihtivasının daha da ortaya çıktığı bir zaman dilimin de olduğumuzun göstergelerinden bir gibidir .Ney sesleri eşliğinde Hazretin huzurunda bir Fatiha hediyesi ile bulunmak ayrı bir güzellik oluyor.Diğer ülkelerden gelen misafirlerimizin meraklı ve hayran gözlerle etrafı izlemeleri kültürümüzün kıymetini bir kez daha hatırlatıyor bizlere.

Selçuklu mirası güzel şehir, evliyalar ,erenler şehri. Sevgi şehri Mevlâna Hazretlerinin şehri.Tüm insanlığa kucak açan hoşgörü şehri.Ezanlar yükselen iftarlarda ,dualarda buluşan gönüllerin şehri Konya seni bir dörtlükle anlatalım

 

Bugün daha bir güzelsin Konya

Sessizsin sakinsin huzurlusun

Şems gibiyim düştüm yollarına

Güzel çehren gibi gururlusun

 

Yine çok güzel geçti Ramazan ayı Konya da . Ona alışmışken bitimine doğru ilerlemek biraz hüzünlendiriyor olsa da.Nice Ramazanlara ulaşma duası hepimizin kalplerinde tabi ki.Şehirler seninle daha güzel Şehr-i Ramazan ,caddeler ,sokaklar,evler daha güzel.Sofralar daha güzel seninle ,gönüller daha güzel .Her zaman yeri hanemizde ,kalbimizde hazır olan misafir Rahmet ayı yine gel.Tüm dualarımızın kabule şayan olması temennisi ile Allah'a emanet olunuz....

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ