Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

Kur’an’ı Kerim’e Hürmet Göstermek

01 Aralık 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Kur'ân'ı Kerim bizim için kutsal ve değerlidir. Müslüman olarak yol göstericimiz ve bizi Rabbimize yakınlaştıran kılavuzumuzdur. Kurân'ı Kerim Rabbimizin kelâmıdır.Dinimize uygun bir hayat sürmek için nasıl yaşanmalı neler yapmalı veya yapmamalı Kurân'ı Kerim'de ayetlerle izah edilmiş, haram ve helâl olarak kabul edilen davranışlar net olarak bildirilmiştir.Kurân'ı Kerim sadece indirildiği döneme değil tüm zamanlara hitap etmesiyle mucizevi bir kitaptır.İçerisinde ki kıssalar bizlere daha önceki dönemlerde yaşanan olaylar hakkında da bilgi vermektedir.Örneğin peygamberlerin kıssaları, önceki kavimlerin yaşadıkları olaylar bizlere kadar bu sayede ulaşmıştır.Geçmişi anlatması kadar kıyamete kadar da var olacak olması ve gelecekten de haber vermesi mucizevi olmasının işaretidir.

Kurân'ı Kerim müminler için büyük değer ve öneme sahiptir. Ona karşı sevgi ve hürmetimiz sonsuzdur .Gösterilen bu saygı manen ve madden bizi yükseltecek bir unsurdur.Cenabı Hak ‘'Her kim benim zikrimden yüz çevirirse bu dünyada onun geçimini dar ederim'' buyuruyor ( Tâhâ Suresi 124) Ey iman müminler Kurân'ı Kerim okunduğu vakit( namazda veya hutbede veya hangi mecliste )hemen kulak verip onu dinleyin ve susun ki ta ki rahmete kavuşanınız (Arâraf Suresi 204 )buyrulmuştur.Bu derece öneme sahip kitabımıza karşı görev sorumluluklarımız nelerdir bir değerlendirelim.

- Kurân'ı Kerim'e el sürmeden önce abdestli olmak lazımdır. Abdestsizken kılıfla tutmak uygundur. Bu konuda ayetlerde söz edilmiştir .Allah (melâen) Ona Kurân'ı Kerim'e tamamen temizlenmiş (abdestli) olanlardan başkası el süremez( Vakıa Suresi 79 ) buyurmaktadır.

-Mümkünse kıbleye dönerek düzgün bir vaziyet alarak okunmalıdır.

-Kurân'ı Kerim'e Eûzû ve Besmele-i Şerif ile başlanılmalıdır.

-Kurân'ı Kerimi kendi işitecek bir sesle ve tecvide riayet ederek okumalıdır. Okunan bir ortamda isek sessiz ve saygılı bir şekilde dinlemeye özen gösterilmelidir.

-Hattatlar yazdığı Mushaf-ı Şerif sahifesini oldukça yüksekte tutmalıdır ve okurken bel hizamızın üzerinde tutarak okumak caizdir.

-Kurân'ı Kerim layık olduğu temiz ve yüksek bir yere konmalıdır.

-Mushaf-ı Şerif ‘i Hacerül Esved i Kabe-i Muazzama nın eşiğini tazim için öpmek caizdir.

Peygamber Efendimiz'' Kurân Allah cc sonra her şeyden üstündür.O halde kim Kurân'a saygı gösterirse Allah'a saygı göstermiş olur ve kim Kurân'a saygısızlık ederse Allahın hürmetini küçümsemiş ve saygısızlık yapmıştır ‘'buyurmuştur

Bu konu ilgili güzel bir kıssa dan bahsedelim.Ertuğrul Gazi bir gece ulemadan bir kimseye misafir olur.Sohbet esnasında Ertuğrul Gazi yüksekçe bir yerde duran kitabı göstererek ne olduğunu sordu.Ev sahibi''Bu kitap Allahhü Azimüşşanın Hz Resulu Ekremine indirdikleri Kurân'ı Kerim dir cevabını aldı.Sonra ev sahibi uyumak için gittiğinde ,Ertuğrul Gazi Mushafın bulunduğu odada sabaha kadar hürmet ve tazim ile ayakta durdu .Fakat sabaha karşı bir ara dayanamayıp uykuya daldı.Bu sırada kendisine rüyada ‘'Sen benim kelâmıma hürmet ve tazimde bulundun,bende senin evladına kıyamet gününe kadar daim olacak bir ulu devlet ihsan eyledim diye hitap olduğunu işitti.Burada görüldüğü gibi biz Rabbimize bir adım atarsak o bize misli fazla mükafatlarla cevap vermektedir.

Hayatımızı Rabbimizin rızasına uygun ve onun seveceği bir kul olarak yaşamak için onun emir ve yasaklarına riayet etmek asli görevimizdir.Bu yolda ışığımız Peygamberimiz ve Kurân'ı Kerim dir.Peygamber Efendimiz hayatında Kur'ân'ı rehber edinmiş her hareketinde ona göre yaşamaya gayret göstermiştir.Bizlerde onu yolundan gitmeye gayret göstererek Rabbimizin katında ona layık kul olma yolunda önemli adımlar atmış oluruz.Kurân'ı Kerimin rahmeti , bereketi ,feyzi ,şefaati cümlemize nasip olsun inşallah.

Bu yazı 918 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ