Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Volkan Erikçi
Volkan Erikçi
volkanerikci@gmail.com

Doğudan Batan Güneş Osmanlı

23 Şubat 2018, Cuma günü eklendi. Font boyutu:

Bir yılı aşkın bir süredir, geceli gündüzlü çalıştığımız kitabımız nihayet Çizgi Yayınlarından can buldu. 150'ye yakını kitap, 100'e yakını makale olmak üzere 250'ye yakın kaynaktan istifade ederek 700'den fazla dipnotlu bir eser çıktı ortaya. Eserin içeriğinde Osmanlı'nın son dönemindeki en tartışmalı dört konu mevcut: Sultan II. Abdülhamit Han, Arap gerçek adıyla Şerif Hüseyin isyanı, Sultan Vahdettin Han ve Lozan Antlaşması.

Günler boyu süren okumaların, beyin çatlatan düşünme ve değerlendirmelerin, geceler boyu içilen kahvelerin ve yazmaların ardından içime sinen bir eser meydana geldi. İçerisinde kaynaklı bir şekilde çok çarpıcı bilgiler bulacaksınız. Bu bilgiler eminim ki ağınızı açık bırakacaktır. Bu sebepten olsa gerek tarihçi yazar Mehmet Fatih Can "İmparatorluğun son yüzyılını ‘en uzun yüzyıl' yapan kişileri ve olayları ustalıkla derleyip toparlayan iki kapak arası bir tarih ziyafeti…” cümlesi ile kitabımızın tarifini yapmakta.

Kitap, tez formatında yazılmasına karşın tezin sıkıcı üslubundan uzakta, herkesin anlayabileceği bir tarzda kaleme alındı. Konularla ilgili en çok merak edilen sorulara okuyucu teferruata boğulmadan en geniş şekilde bilgi verilmeye çaba gösterildi. Kitabımızı okuyan kişi ortalama bir kitap okuyucusunun okuması pek mümkün görünmeyen 150'ye yakın kitap, 100'e yakın makale okumuş olarak en tartışmalı 4 konu hakkında etraflıca bilgi sahibi olacaktık.

Bu dört konu ki hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyecek, bir şekilde dönüp dolaşıp yine gündemimize gelecek konulardır. Geçtiğimiz günlerde Şerif Hüseyin isyanı ve Fahrettin Paşa gündemimize gelmişti. Abdülhamit her zamanki gibi gündemdeki yerini koruyor. Vahdettin sık sık gündemimize misafir olmayı biliyor. Lozan Antlaşması, geçtiğimiz yıl gündem olmasının bir süre sonrasında yine Cumhurbaşkanının "Lozan'da nereleri verdik, belgeleriyle açıklayacağım!” çıkışı ile Lozan şimdilerde tekrar gündemimize geldi. O halde bu konularda bilgi sahibi olmak gündem hakkında konuşabilmek, yorum yapabilmek ve tartışabilmek demek olacaktır.

Doğudan Batan Güneş Osmanlı kitabımız sizi şaşırtacak bilgiler, cevabını aradığınız sorular ve aklınıza hiç gelmedik soruların cevapları ile siz okuyucuları doyuracak bir eser niteliğinde olmuştur. Yorumlarınızı eposta yahut sosyal medya kanalları vasıtasıyla mutlak surette beklemekteyim. Gayret bizden, tevfik Allah'tan, takdir de siz değerli okuyucularımızdan. "Hakikat bir tohum tanesidir, sadece bir yağmur damlası bekleyen...”

Bu yazı 866 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ