NATO: Askeri ve sivil iletişim kanallarını açık tutmalı şeffaflıkla krizi engellemeliyiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın anlaşma teklifine yazılı karşılığı ilettiklerini bildirdi. Stoltenberg, "Askeri ve sivil iletişim kanallarını açık tutmalı, şeffaflıkla krizi engellemeliyiz" dedi.

NATO: Askeri ve sivil iletişim kanallarını açık tutmalı şeffaflıkla krizi engellemeliyiz
26 Ocak 2022, Çarşamba günü, saat 22:00 'de eklendi.
NATO'nun Rusya'nın anlaşma teklifine yazılı karşılığını iletmesi sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuya dair açıklama yaptı.

Rusya'ya tansiyonu düşürme çağırısında bulunan Stoltenberg, "NATO savunma amaçlı bir ittifak, çatışma aramıyoruz ancak tüm müttefiklerin güvenliği için tüm adımları atmaya hazırız” dedi.

Stoltenberg, "Askeri ve sivil iletişim kanallarını açık tutmalı, şeffaflıkla krizi engellemeliyiz. Normandiya formatında diplomatik çözüm bulmalıyız” ifadesini kullandı.

"Hava, kara ve denizde kaza riskini önleyecek bilgi paylaşımı gerekiyor. Karşılıklı güven arttırıcı önlemleri (nükleer silahların azaltılması, siber güvenlik, askeri faaliyetlerde şeffaflık) konuşabiliriz. Bu iki tarafın da çıkarına.”

 Avrupa güvenliği için kritik bir dönemden geçildiğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'dan askerlerini çekmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'da açıklama yaptı

Ukrayna-Rusya sınırındaki hareketlilik, diplomasi trafiğini artırdı. ABD Rusya'nın güvenlik garantisi taleplerine dair cevabını Moskova Büyükelçisi aracılığıyla Rusya Dışişleri Bakanlığı'na iletti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken teslim edilen belgeye dair açıklamada bulundu.

"Rusya'ya gönderdiğimiz mektup kamuoyu önünde söylediklerimizin tekrarıdır. Belge, ABD ve müttefiklerinin endişelerini içeriyor. Cevabımız ABD'nin diyaloğa açık olduğunu ve diplomasiyi tercih ettiğini yansıtıyor."
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ