Rusya, film ekibini uzaya gönderdi

Tarihe bir ilk olarak geçecek film ekibi, Soyuz uzay aracıyla fırlatıldı. Ekip, 12 gün boyunca uzayda kalacak.

Rusya, film ekibini uzaya gönderdi
05 Ekim 2021, Salı günü, saat 14:47 'de eklendi.
Rus yönetmen Klim Shipenko'nun bir sonraki filmi The Challenge'ın uzay çekimleri için harekete geçildi.

Film, bir kozmonotun hayatını kurtarmak için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen bir Rus doktorun hikayesini anlatıyor.
FİLM EKİBİ UZAYA GÖNDERİLDİ
Rusya, sinematografi tarihinde ilk defa uzayda film çekecek ekibini Soyuz MS-19 uzay aracı ile Kazakistan'ın Baykonur üssünden uzaya gönderdi.

Rusya Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) ile Perviy Kanal ve bir yapım şirketinin ortak projesi olan "Vyzov” (Sınanma) isimli filmin çekimleri için Yuriy Gagarin Kozmonot Hazırlama Merkezi'nde özel eğitim alan ekip, hazırlıklarını tamamladıktan sonra Baykonur üssünde MS-19 uzay aracına bindirildi.

YÖNETMEN KOLTUĞUNDA ŞİPENKO VAR
Uzayda çekilecek filmin yönetmen koltuğuna oturacak Klim Şipenko, oyuncu Yuliya Peresild ve kozmonot Anton Şkaplerov'un bulunduğu uzay aracı, TSİ 11.55'te uzaya fırlatıldı.
UZAYDA BİR İLKE İMZA ATACAKLAR
Sinematografi tarihinde "uzayda çekilecek ilk uzun metrajlı drama filmi” özelliği taşıyacak filmin çekimlerinin bir kısmı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) gerçekleştirilecek. Ekip, UUİ'de 12 gün kalacak.

17 EKİM'DE DÜNYA'YA DÖNECEKLER
Film ekibinin 17 Ekim'de kozmonot Oleg Noviskiy başkanlığındaki Soyuz MS-18 uzay aracıyla Dünya'ya dönmesi planlanıyor.

FİLMİN KONUSU
Shipenko, daha önce yaptığı açıklamada, "Bu film sıradan bir insanın, uzay araştırmalarıyla hiçbir ilgisi olmayan ve bunu hiç düşünmemiş bir doktorun, uzay istasyonuna seyahat etmesi ve bir kozmonotun hayatını kurtarması hikayesini anlatacak." diye konuşmuştu.
Başrol oyuncusu Yulia Peresild, "Dünya ile aynı seviyede olmayacak ama elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bunun için hazırız." ifadesini kullanmıştı.

TOM CRUISE'U GERİDE BIRAKTILAR
ABD ile Rusya arasındaki uzay yarışı, bu kez film sektörüne yansırken, söz konusu Rus ekip, Altın Küre ödüllü ABD'li oyuncu Tom Cruise'u uzayda film çekme konusunda geride bıraktı.

Cruise'un planladığı filmin henüz bir çekim takvimi bulunmuyor.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ