Twitch büyük veri sızıntısı yaşadığını doğruladı

Dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı canlı yayın platformu Twitch, bilgilerinin sızdırıldığını doğruladı. Twitch yetkilileri ne tür bilgilerin sızdırıldığı konusunda ise detay vermiyor

Twitch büyük veri sızıntısı yaşadığını doğruladı
07 Ekim 2021, Perşembe günü, saat 11:25 'de eklendi.
Bilgilerin sızdırılması sonrası Twitter hesabından bir açıklama yapan Twitch yetkilileri, "Bir ihlalin gerçekleştiğini onaylayabiliriz. Ekiplerimiz bunun boyutunu anlamak için acilen çalışıyor. Ek bilgiler mevcut olduğu anda topluluğu bilgilendireceğiz" dedi.
  Sızıntının gizli şirket bilgilerini ve yayıncıların kazançlarını ifşa ettiği öne sürülmüştü.

100 GB'den fazla veri yayınlandı

Çarşamba günü 100 GB'den fazla veri çevrimiçi olarak yayınlandı.

Belgeler, Twitch'in en iyi yayıncılarının her birinin Amazon'un sahip olduğu şirketten son iki yılda milyonlarca dolar kazandığını gösteriyor.

Fortnite yayıncısı BBG Calc BBC'ye yaptığı açıklamada, "Kazanç listesinde, benim kazandığım rakam %100 doğru" ifadesini kullandı.

"Rakamlar gerçek” iddiası

Başka bir yayıncı da BBC'ye gelirinin listede "doğru" bir şekilde yer aldığını ifade ederken yüksek profilli bir oyuncuyla yakından bağlantılı üçüncü bir kişi bilgilerin "aşağı yukarı doğru" olduğunu söyledi.

Platformdan en çok gelir elde edenlerin hepsi olmasa da çoğu, çalışanlarının maaşlarını ve işletme giderlerini ödüyor. Dolayısıyla rakamlar gerçek olsalar bile ceplerine giren parayı göstermiyor.

Veriler yalnızca oyuncu maaşları ile sınırlı değil

Twitch, yayıncılarına ne kadar ödendiği gibi operasyonel detayları ciddi bir şekilde koruyordu. Bu yüzden yaşanan bu son durum şirket için hiç de iyi değil gibi görünüyor.

Dokümanlar, oyuncuların maaş detaylarının yanı sıra, sitenin kaynak kodunu ve hatta henüz piyasaya sürülmemiş ürünlerini ve platformlar için sunduğu teknik detayları içeriyor.

Şimdiye kadarki en büyük sızıntı olabilir

Güvenlik uzmanları dosyaların yalnızca Twitch çalışanları tarafından erişilebilen bilgileri de içerdiğini söylüyor.

Eğer sızıntının tamamen gerçek olduğu doğrulanırsa şimdiye kadarki en büyük sızıntı olacak.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ