Reklam

Merkez Bankası’ndan fiyat istikrarına yönelik önemli adım

Gıda fiyatlarında erken uyarı sistemine ilişkin ilk adım atıldı. Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü kuruluyor. Müdürlük, gıda fiyatlarıyla ilgili erken uyarı fonksiyonu görecek.

Merkez Bankası’ndan fiyat istikrarına yönelik önemli adım
03 Şubat 2021, Çarşamba günü, saat 17:36 'de eklendi.
Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta Gıda Komitesi toplantısında gündeme gelen 'Erken Uyarı Sistemi' hakkında harekete geçti. İdare Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü kurulmasına karar verdi.

Gıda fiyatları incelenecek

Müdürlük fiyat istikrarı açısından kritik önem taşıyan gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına dair verileri detaylı ve zamanlı olarak inceleyecek. Erken uyarı fonksiyonu görecek. Araştırma ve inceleme sonuçları para politikası sürecine katkı sağlayacak şekilde raporlayacak. Müdürlük ayrıca Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesinin sekretarya görevini yerine getirecek.

Finansal istikrar

Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü kurulmasına da karar verildi. Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ile sektörün gelişimine ve finansal istikrara katkıda bulunulacak.

Mali Kontrol Müdürlüğü ile de iç mali kontrol sistemi güçlendirilecek, finansal raporlamaların güvenilirliği arttırılacak.

İlgili Müdürlükler 8 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere faaliyetlerine başlayacak.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ