Ailelere ’şifre güvenliği’ önerileri

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dijital ortamlarda şifre güvenliğinin nasıl sağlanabileceği hakkında ailelere bilgi verdi.

Ailelere ’şifre güvenliği’ önerileri
07 Mayıs 2021, Cuma günü, saat 16:12 'de eklendi.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Dünya Şifre Günü dolayısıyla Telegram hesabından bir paylaşım yaptı.

Selçuk, evde geçirilen günlerde çocuklarla gerçekleştirilen sohbetler için bile neredeyse anlık mesajlaşma uygulamalarının kullanılır hale geldiğini söyledi.

"Dijital ortamlarda çocuklarımızı yalnız ve savunmasız bırakmayalım"

Toplumun iyice dijitalleştiğini, kimilerinin cep telefonlarını adeta çocuklarıyla ortak kullandığını anlatan Selçuk, "Dinlenip soluklanabilmek için onları saatlerce telefonla baş başa bırakanlarımız olduğunu biliyorum. Sizlerden ricam, ne olur dijital ortamlarda çocuklarımızı yalnız ve savunmasız bırakmayalım" dedi.

Dijital ortamlarda şifre güvenliğinin nasıl sağlanabileceğine ilişkin tavsiyelerin yer aldığı bir görsel de paylaşan Selçuk, ailelerin şifre güvenliği kuralını çocuklarıyla hassasiyetle uygulamasını istedi.

"Çocuklarınızın şifrelerini bilin"

Çocukların bulunduğu dijital ortamlarda şifre güvenliğinin nasıl sağlanabileceğine ilişkin paylaşılan görselde, şu bilgiler yer aldı:

- Çocuklarınızın EBA, e-Okul gibi kullandığı uygulamaların şifrelerinin çok kısa olmamasına, şifrelerinin doğum tarihleri, ardışık rakam ve harflerden oluşmamasına özen gösterin.

- Çocuklarınızın sosyal medya hesaplarının, cep telefonu ve tabletlerinin şifrelerini bilin. Çocuklarınıza şifrelerini ebeveynleri dışında kimseyle paylaşmamaları gerektiğini öğretin. Şifrelerinizi art niyetli kişilerin ulaşabileceği mecralara kaydetmeyin.

 Çocuklarınıza başkalarının cihazlarını kullanırken arama motorlarının ya da uygulamaların 'şifremi hatırla' sorusuna 'hayır' yanıtını vermeleri gerektiğini hatırlatın.

- Çocuklarınızın sizin bilgilerinizle alışveriş yapabileceği uygulamaları kullanmasını 'çocuk kilidi' özelliğini aktif hale getirme, mevzubahis hesaplarınızdan çıkış yapma gibi önlemlerle engelleyin.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ