Asırlık ardıç ağaçları zamana meydan okuyor

Torosların eteklerinde yaşıyorlar. Ülkenin doğal hazineleri adeta. Kiminin bin yaşında olduğu dahi söyleniyor. Konya'nın Ahırlı ilçesindeki asırlık ardıç ağaçları zamana meydan okuyor.

Asırlık ardıç ağaçları zamana meydan okuyor
19 Mayıs 2022, Perşembe günü, saat 16:41 'de eklendi.
Türkiye'nin birçok coğrafyasında doğal miras kabul edilen anıt ağaçlar, zamana meydan okuyor. İşte onlardan bazıları da Konya'nın Ahırlı ilçesindeki mezarlıkta bulunan Ardıç Ağaçları…
İlçe merkezinde hâkim tepede bulunan mezarlıktaki ardıç ağaçları ilçenin simgesi olarak biliniyor. 'Boylu ardıç' türünden olan dev ağaçlara vatandaşlar da itinayla bakıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan mezarlıktaki asırlık ardıç ağaçlarının bilinen net bir yaşı yok… Öyle ki kiminin bin yaşında olduğu dahi tahmin ediliyor.
Ardıç ağaçlarına dair açıklamalarda bulunan AK Parti Ahırlı İlçe Başkanı Süleyman Özalp, "Ahırlı ilçemizdeki ardıç ağaçlarının resmi bilinen bir yaşı yok. Bu ardıç ağaçlarının küçük olanları daha sonra yetişmiş ama büyük olanları bizim tabirimize göre bin yıllık ağaçlar.Genel itibari ise 400-500 yılı aşkın anıt ağaçlarımız da var. Tarihsel olarak Müslümanlar Ahırlı ilçesinde Selçuklular döneminde gelmiş ve ilk olarak akıncılar buraya Ardıç ağaçlarının olduğu bölgeye yerleşmişlerdir. Atalarımızdan duyduklarımıza göre bu bölge ardıç ağaçlarıyla dolu olan ormanlık bir alanmış. O günden bugüne Doğal miras olarak sadece mezarlık kısımlardaki ardıç ağaçlarımızın kaldığını söylememiz mümkün" dedi.
Ahırlı ilçesinin tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Türklerden önce burada, Roma ve Bizans İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Kim bilir tarihe meydan okuyan bu asırlık ağaçlar geçmişin nice tarihi olaylarına da tanıklık etti.
Ahırlı ilçesinin geçmişine dair bilgilerde aktaran başkan Süleyman Özalp "Ahırlı ilçesi genel olarak Selçuklu yerleşmesi olarak bilinir ama Selçuklu öncesinde bir Roma ve Bizans dönemini de kapsayan bir yerleşkedir. Selçuklu akıncıları buraya yerleştikten sonra aslında buranın ismi "Ahirli" diye geçer ki son Akıncı köyü demek... Ahırlı'nın Batı bölgesinde yer alan bölgelerde yakın zamana kadar Osmanlı kayıtlarındaysa "Çiftlik-i Kâfir" yöresi diye geçer. İlk Selçuklular buraya yerleştiklerinde buradan payitaht Konya'ya at yetiştirmeye başlamışlar. Çünkü çok uygun bir belde... Tabii Ahırlı ilçe merkezinde yapılan kazılarda da Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar da bulunmuş durumda” diye konuştu. 

Gökyüzüne uzanan ve ülkenin doğal hazinesi olarak bilinen asırlık ardıç ağaçlarının bazıları kışın yağan yoğun kar kütlelerine maalesef dayanamıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan asırlık ardıç ağaçlarının gelecek nesillere aktarılması için çalışmaları sürüyor. (Kemal Sayın)
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ