Bakan Pakdemirli: Günde 5 milyon ekmek israf oluyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, KONTV'de yayınlanan 'Anadolu Soruyor' programının canlı yayın konuğu oldu. Bakan Pakdemirli KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy'un gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Pakdemirli: Günde 5 milyon ekmek israf oluyor
19 Haziran 2021, C.tesi günü, saat 12:05 'de eklendi.
Gıda israfı konusu üzerine de açıklamalarda bulunan Bakan Bekir Pakdemirli günde 5 milyon ekmeğin israf olduğunu belirterek "Rahmetli Osmanlı kadını Anneannem bir yerde yere düşmüş bir ekmek görse hemen alır onu öper alnına koyar ve yüksek bir yere koyardı. Biz aslında hepimiz atalarımızdan ve ecdadımızdan böyle bir kültürle geldik ve yetiştik. Maalesef bunu hep üzülerek söylüyorum dünyadaki bütün ülkelerde gelir artışı ile beraber israf artıyor. Günde 5 milyon ekmek israfı oluyor. Bununla ilgili çok önemli kampanyalar yaptık. Ama hala Senede 2.7 milyar lira çöpe gidiyor.

"Geleceğe Nefes” adında bir kampanya başlattık. Hatırlarsanız o kampanya bakanlığın kampanyası olmaktan çıktı, milletin kampanyası haline dönüştü. O gün 2019'da 1.2 milyon kişi sahaya gitti ve ağaç dikti.  1.2 milyon kişi bakın ne için çağırırsanız çağırın kimse gelmez ama ağaç için Türkiye'de 7'den 77'ye siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkesi bir araya topladık. Bu bize çok büyük bir cesaret verdi. Önemli bir mesele olarak gördüğümüz gıda israfının önüne geçebilir miyiz? Diye yola çıktık ve çıtayı yüksek tuttuk” dedi.

"Gıda israfında hane başı 27 liralık tasarruf sağladık”
 Çin'deki uygulamaya benzer bir kampanyayla gıda israfının önüne geçmek için çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Bekir Pakdemir'li sofranasahipçık.com kampanyasını başlattıklarını hatırlatarak şunları kaydetti:
Çin'de online bir kampanya Guinness rekorlar kitabına girdi. Bizde aynı şekilde rekorlar kitabına girebilmek için benzer bir kampanya başlattık ve sofranasahipçık.com adı altında bir kampanya başlattık. Giriyorsunuz diyorsunuz ki "Bilinçli tüketeceğim, bilinçli alışveriş yapacağım, israf etmeyeceğim” diye online söz veriyorsunuz. Buna 800 bin civarında vatandaşlarımız söz verdi. Bu yine dünyadaki online kampanyalardan en önemlilerinden biri haline geldi. 21 milyon kişiye ulaştık. Belediyeler birliği ile çok önemli çalışmalar yaptık. Bu işin sadece tüketici tarafı.  Otel, restoran, cafe ve billboardlarla duraklara materyaller hazırlatıp her tarafı donattık. Bunlardan belediyeler için 7 milyon 250 bin lira ödüllü bir yarışma yapıldı ve son başvuru 20 Ağustos 2021'di…  Şu an kampanya süresince tekrar bir ara kontrol yaptıralım dedik ve şu an gıda israf sıklığının 30'dan 29'a hane başı aşağı yukarı 27 liralık bir tasarrufa gittiğini bunun da aşağı yukarı 700 milyon lira civarında Türkiye ekonomisi geçen yıldan bu yana artısı olduğunu gördük. Tabii ki burada beklediğimiz de gıdayı korumada duyarlılığı arttırmak.
 
 


 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ