Bulgaristan’dan ithal saman gündemde!

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, KONTV ve konhaber.com'a kuraklığın ardından saman ve balya stokçuluğunun yeniden gündeme gelmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bulgaristan’dan ithal saman gündemde!
10 Haziran 2021, Perşembe günü, saat 20:21 'de eklendi.
Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, Konya Ovasında beklenen yağışların düşmemesinden dolayı ürünün az olmasını da fırsat bilen sektör dışından kişilerin saman ve balya stokçuluğuna başladığını hatırlatarak haksız kazanca dur denmesini istedi.

Yem fiyatlarının artmasıyla üreticinin zor durumda olduğunu belirten Birlik Başkanı Karabulut, " Geçen yıl bu aylarda fiyatı 70 lira olan yem, bu yıl 140-150 lira. Hububat bölgesi olan Konya'mızda kuraklıktan dolayı arpa olmayınca fiyatı 2 lira 80 kuruş - 2 lira 90 kuruş seviyelerine çıktı. Bu işi sürdürebilmemiz için acilen yem fiyatlarına bakanlığımız ve hükümetimiz biran önce çözüm bulması lazım. Dünden itibaren mısır satışları 2 lira 80 kuruştan, 1 lira 95 kuruşa düştü. Darısı arpanın başına" dedi.

"Bulgaristan'dan ithal saman gündemde"

Üreticilerin sıkıntılarını Tarım Ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece'ye anlattığını hatırlatan başkan Karabulut, şimdi de kuraklık nedeniyle saman ve balya stokçuluğunun başladığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi: Geçen yıl 50-60 kuruşa aldığımız saman şuanda 1 lira 10 kuruş-1 lira 15 kuruşa satılıyor. Bakan Yardımcımıza bu konuyu da anlattım.  Kuraklık olmuş saman yok saman bol olan yerden ithal edersin bunda bir şey yok. Üretici burada saman bulamıyor. Samana da çözüm geliyor, bakanlığın çalışmaları var Bulgaristan'dan samanın ithal edeceğini söylüyorlar.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ