Çocuk istismarını anlatan kitaba tepki yağıyor!

H. Erol Yıldız'ın yazdığı "Onlar Ermiş Muradına - En Güzel Türk Masalları” adlı çocuk kitabındaki sandık isimli masalda pedofili içeren satırlar büyük tepki topladı.

Çocuk istismarını anlatan kitaba tepki yağıyor!
22 Haziran 2021, Salı günü, saat 14:41 'de eklendi.
Karatay Akademi Yayınları etiketiyle basılan, H. Erol Yıldız'ın yazdığı "Onlar Ermiş Muradına” adlı çocuk kitabındaki sandık isimli masal kitabındaki pedofili içeren satırlar sosyal medyada birçok kişi tarafından tepki çekti.

H. Erol Yıldız'ın kaleme aldığı "Onlar Ermiş Muradına” kitabında, okuyanları iğrendiren pedofili satırlarının yer aldığı ortaya çıktı. 
O satırlarda çok küçük bir çocuğa yapılan cinsel istismar, şehvetli bir biçimde anlatılıyordu. Bu satırlar sosyal medyada infial yaratırken, halen çeşitli internet sitelerinde satışı devam eden kitabın, derhal toplatılması talep edildi.

"Yetiştirdiğin meyveyi önce kendin yersin”
Çocuk kitabında yer alan hikayede, çocuğu olmayan bir adamın, hocaya gittikten sonra taktığı muskadan sonra çocuğunun olması anlatılıyor. Kız çocuğu sahibi olan adam, yeniden hocaya gittikten sonra "Hocam, yetiştirdiğin meyveyi önce kendin mi yersin, yoksa başkasına mı yedirirsin" sorusunu soruyor. Hoca'dan "Evvela kendin yersin" cevabını alan baba, durumu kızına anlatıyor ve "ben hocadan onay aldım" ifadelerini kullanıyor. Kız ise "Baba hiç öyle şey olur mu, ben senin kızınım, babanın kızıyla evlenmesi olur mu" şeklinde yanıt veriyor.
Bakanlık harekete geçti
Söz konusu çocuk kitabı, skandal olayın ortaya çıkmasının ardından HEMPA Çocuk Derneği tarafından yürütülen kampanya sonucu birçok yerden toplatıldı. HEMPA Çocuk Derneği Başkanı İbrahim Enes Duruay, kitap hakkında şu ifadeleri kullandı:
"Tepkiler üzerine hepimizin bildiği ulusal çaptaki online satış siteleri, kitabın satıştan kaldırıldığıyla ilgili geri dönüşler yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgili yetkilileri de hemen harekete geçerek ilgili kitap hakkında inceleme başlattıklarının bilgisi verdi. Bu süreçte kitabı basan yayınevi de bize ulaştı. Kitabın 2015 yılında basıldığını, tekrar baskısının yapılmadığını söylediler.

'6 binden fazlası imha edildi'
Sorun üzerine kitabın tamamı dağıtımcılar ağıyla piyasadan topladıkları konusunda bilgi verdiler. Akabinde de ilk aşamada 5 bin 424 ikinci aşamada 837 olmak üzere toplamda altı binden fazla kitabım imha edildiğine ilişkin tarafımıza resmi evrakları bize ulaştırdılar. Temennimiz o ki, bir daha böyle kitaplar yazılmasın, basılmasın. Bu durum bir kez daha gösterdi ki, sosyal medyada bir içeriği paylaşmak, yorum yapmak boşu boşuna değil. Tepkimizi duyan, sesimize kulak veren birileri var"
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ