“ÇOCUKLAR VATANDIR”

UCİM Konya İl Temsilciliği öncülüğünde, Medaş ve Kaleli Sanat Akademisi iş birliğiyle, Medaş Sanat Galerisi'nde "Ben Çocuğum” temasıyla resim sergisi düzenlendi.

“ÇOCUKLAR VATANDIR”
05 Aralık 2021, Pazar günü, saat 12:16 'de eklendi.
"Çocuklar Vatandır” anlayışıyla yola çıkan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği bu yolda güçlü faaliyetleriyle çocukların yanında olmaya devam ediyor. UCİM Konya İl Temsilciliği öncülüğünde, Medaş ve Kaleli Sanat Akademisi iş birliğiyle, Medaş Sanat Galerisi'nde "Ben Çocuğum” temasıyla resim sergisi düzenlendi. 
 
UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, 2017 yılından bu yana ülkenin dört bir yanında çocuklar için mücadele ediyor.  
"SANAT ÇOCUĞUN KALBİNDEDİR”
 
Çocukların hayal dünyasının tuvallere dökülmesine destek olan Kaleli Sanat Akademisi Sahibi Muhsin Kaleli "Sanat çocuğun kalbindedir. Sanat sayesinde çocuklarımızın hayali gelişir. Çocuklarımıza yön vermek, çocuklarımızı teşvik etmek, çocuklarımızı daha ileriye götürebilmek ebeveynlerin borcu. Onların renkli dünyalarını daha da renklendirebilmek, daha da ileriye taşıyabilmek bizlerin görevi. Böyle güzel bir oluşumda bize kapılarını Medaş Sanat Galerisine teşekkür ederim” dedi. 
 
"MİNİCİK BEDENLERDEKİ KOCAMAN YÜREKLER”
 
UCİM'e desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Selçuk Üniversitesi Mavi Kelebek Çocukları Koruma Topluluğu Danışman Hocası Prof. Dr. Yalçın Kaya "Sanatçılar doğayı resmederken farklı bir bakış açısına sahipler ancak çocuklarımızın çizdiği resimleri görünce onların hepimizden çok daha farklı, renkli ve geniş hayal dünyasına sahip olduklarını gördüm. Minicik bedenlerindeki o kocaman yürekleriyle çizdikleri resimlerle bizleri inanılmaz dünyalara götürdüler. Tüm çocuklarımıza geleceğin sanatçıları olarak saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.
"BİZLER HER DAİM MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ.”
 
Resim sergisinin amacından bahseden Konya Önleme Ofisi Sosyal Hizmet Uzmanı ve Türkiye Rehabilitasyon Sorumlusu Rümeysa Akyüz, "20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi birçok ülke tarafından imzalanmış ve Türkiye'de bu taraf ülkelerden biri olmuştur. Bizlerde bu serginin çıkış amacı olarak ışığımız, umudumuz olan çocuklarımızın haklarını savunmak onların her türlü kötü muameleden korunmasını sağlamak ve onları her zaman eşit haklarla yetiştirmek için bu güzel destekçilerimizle birlikte sergimizi hazırladık. Şunu unutmamalıyız ki, çocukları korumak her ne kadar yasalarla belirlense de umudumu şudur ki çocuklarımızı herhangi bir yasa olmadan toplumsal olarak hep birlikte koruyacağımız günler çok yakın. Bizler her daim mücadele etmeye devam edeceğiz. UCİM olarak derneğimizin 55 şehirde aktif yapılanması bulunmakta olup, 26 şehir ise yapılanma sürecindedir. Bugüne kadar 1500'ün üzerinde ihbar aldık. 200 çocuğa rehabilitasyon desteğinde bulunduk. 150 bin kişiye farkındalık eğitimi verdik. Bünyemizde Bin 696 avukat 2 bin 382 ruh sağlığı uzmanı bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.
"HAYAL DÜNYALARINA BAYILDIM”
 
Konya İç Anadolu Bölge Temsilcisi Özlem Bilgi ise şunları söyledi:  "UCİM şu an 75 bini aşkın üyesiyle tüm Türkiye'de çalışmalar yapıyor. Bugünkü sergimizin amacı da UCİM'in yola çıktığı gibi konuşan, susmayan çocuklar yetiştirmek. Sağlıklı bireyler olarak onları vatana, millete hayırlı bireyler yetiştirmek istiyoruz. Sergimizde çok farklı gruplardaki çocuklarımızın resimleri var. Hayal dünyalarına bayıldık. Umarım bu sergi onlar için bir ışık olur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ünde dediği gibi "sanatçı el öpmez, sanatkarın eli öpülür.” Bugün burada resim yapan çocuklarımızın ellerinde öpüyorum” dedi. 
 
Sergiye, AK Parti 7. Olağan İl Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi Meryem Semirci ve Mevlüt Kozan, Konya Aile Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Zeki Şen, Basın İlan Kurumu Konya Şube Müdürü Ali Aktaş, siyasiler, Selçuk, Karatay ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nden akademisyenler ile çok sayıda gönüllü katıldı.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ