Duayen gazeteci İhsan Kayseri son yolculuğuna uğurlandı

Konya basınında bir yıldız daha kaydı. Konya'nın ayaklı kütüphanesi olarak bilinen duayen gazeteci İhsan Kayseri, son yolculuğuna uğurlandı.

Duayen gazeteci İhsan Kayseri son yolculuğuna uğurlandı
25 Haziran 2021, Cuma günü, saat 10:35 'de eklendi.
Uzun bir süredir tedavi gören İhsan Kayseri, 74 yaşında hayata veda etti. Kayseri'nin vefat haberi başta sevenleri olmak üzere basın camiasını yasa boğdu.
İhsan Kayseri, Konya'nın en eski gazetecilerinden Tercüman ve Güneş Gazetelerinin büro şefliğini yapan daha sonra dönemin adıyla Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı'nda çalışan önemli bir değerdi.

Gazeteci-Yazar İhsan Kayseri'nin cenazesi Uluırmak mezarlığında kılındı. Cenaze namazına başta basın mensupları olmak üzere Meram belediye Başkanı Mustafa Kavuş, siyasiler ve çok sayıda seveni katıldı.
Kılınan cenaze namazının ardından merhum İhsan kayseri, sevenlerinin omzunda Uluırmak Mezarlığında toprağa verildi.
 İhsan Kayseri kimdir?
Mehmet İhsan Kayseri Konya'nın Karatay İlçesinde 1 Ocak 1947'de dünyaya geldi. Yüksek tahsilini Konya Selçuk Eğitim Enstitüsünde tamamladı. Okul yıllarında önce basketbol oynadı ardından bisiklet sporuna merak sarıp milli takıma kadar yükseldi. Genç yaşta milli takım kampında köprücük kemiği kırılınca aktif sporu hayatını bitirdi ve bisiklet sporculuğu sırasında yarış sonuçlarını bildirmekle başladığı gazetecilik hayatına ağırlık verdi.
Anadolu'da Hamle, Yeni Konya ve Yeni Meram'da gazetelerinde kazandığı tecrübenin ardından Milliyet, Tercüman, Akdeniz Haber Ajansı, Türk Haberler Ajansı, Güneş Gazetesi, Hürriyet Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı'nda muhabir, büro şefi ve müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulundu.
Yaygın basın çalışmalarına ara verdiği dönemlerde de Konya Postası, Hakimiyet ve Yeni Konya'da görevler aldı. Emekli olduktan sonra ise Merhaba, Memleket ve Yenigün'de köşe yazarlığı yaptı.
Basketbol, bisiklet, futbol, halter, masa tenisi, güreş, yüzme ve su topu hakemliği yaptı, merkez hakem kurulu başkanlığı ve üyeliği gibi görevlerde bulundu; Voleybol ve Geleneksel Spor Dalları il temsilciliği yaptı. Sürekli basın kartı sahibi olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Kayseri Konya Gazeteciler Cemiyeti gibi meslekî derneklerin yanında sivil toplum faaliyetlerinde de aktif görevler aldı.2013 yılında Konya Gazeteciler Cemiyeti tarafından Meslekte 50. Yıl Onur Ödülü ile onore edilen pek çok ödüle layık görüldü. 1967'de öğretmen Rahime hanımla evlenen İhsan Kayseri'nin Onur adında bir kızı ve Yusuf adında bir oğlu vardır.
Emekli olduktan sonra mezarlıklarda vefa programları düzenlemeye başladı.
Karaciğer ve beyin fonksiyonlarındaki bozulmalar sebebiyle son iki yılda sağlığını kaybeden İhsan Kayseri'nin yayınlanan kitapları ise şunlar:
*Atatürk ve Konya,
*Türk Medeniyet Tarihinde Ahilik,
*Doğumunun 120. Yılında Mehmet Muhlis Koner,
*Konyalı Duayen Siyasetçi Haydar Koyuncu,
*Konuşa Konuşa Avukat-Yazar M. Özgen Küçükkoner'in Hayatı ve Hatıraları,
*Konyalı Duayen Öğretmen Hüseyin Köroğlu,
*Konyalı ‘Arif ve Etik' Bir Hoca Arif Etik,
*Konya'nın Gül Babası Avukat Mehmet Ali Apalı,
*Konyalı İlahiyatçı Ahmet Gürtaş,
*Milli Bisikletçi Süleyman Okur Zamana Karşı Yarışı, adlı kitapları onun dağarcığından süzülen eserleridir.
 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ