Evlat nöbetindeki anne: Çocuğumu HDP ve PKK’dan istiyorum

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinden Mevlüde Üçdağ, "Ben çocuğumu HDP ve PKK'dan istiyorum" dedi.

Evlat nöbetindeki anne: Çocuğumu HDP ve PKK’dan istiyorum
13 Nisan 2021, Salı günü, saat 16:12 'de eklendi.
Diyarbakır'da yaşayan Mehmet Akar, 21 Ağustos 2019'da ortadan kayboldu.

Akar'ın annesi Hacire Akar, 1 gün sonra HDP'nin Diyarbakır'daki binası önüne geldi.

Oğlunun HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı.

Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar'ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu.

Akar'ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül 2019'da HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

Evladına kavuşan aile sayısı 24 oldu

Hacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye-Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan'ın kızı Pelda, Melik Aslan'ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik'in oğlu Veysi, Cahide Alkan'ın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynak'ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış'ın kızı Tekoşin Açar, Sait Açar'ın oğlu Haşim, Cemal Ertaş'ın oğlu Ramazan, Sever Fidan'ın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetin'in oğlu Erdal Çetin, FahrettinMeryem Akkuş çiftinin oğulları Erkan, Fattah-Perihan Kaya çiftinin oğlu Cuma, Safiye-Mehmet Emin Coşkun çiftinin oğlu İbrahim Coşkun, Mehmet-Keziban Yalçın çiftinin kızları Yasmin ve evlat nöbetinde olmayan 3 ailenin çocukları ile en son Selma Han'ın oğlu Onur'un da teslim olmasıyla evlatlarına kavuşan aile sayısı 24 oldu.

"O silahları ve elbiseleri de yak ve gel"

Diyarbakır'da, 2015'te 17 yaşındayken, Kur'an-ı Kerim kursunda hafızlık eğitimi aldığı sırada, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan oğlu Ramazan için evlat nöbetini sürdüren Mevlüde Üçdağ, oğluna ve PKK'ya seslendi.

Üçdağ, "2 ramazan oldu, biz burada eylemdeyiz. Oğlum Ramazan, sen de aynı ismi taşıyorsun. Oruç severdin, Kur'an-ı Kerim ve namaz severdin. Ben çocuğumu HDP ve PKK'dan istiyorum. HDP, oğlumu PKK'ya teslim etti. Gel, teslim ol. O silahları ve elbiseleri de yak ve gel" dedi.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ