Başkan Acar, Konya basınıyla buluştu

Konya Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Acar ve Yönetim Kurulu Üyeleri bir otelde düzenlenen program ile Konya'da faaliyet gösteren gazeteciler ile bir araya geldi.

Başkan Acar, Konya basınıyla buluştu
18 Ocak 2022, Salı günü, saat 13:30 'de eklendi.
11 Ocak 2022 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı ile göreve geldiklerini ifade eden Acar, "Konya Ayakkabıcılar Odası'nın 11 Ocak 2022 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan seçimde Ayakkabıcılar Odası Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetim Kurulu Üyeleri olarak seçildik. Bizler; seçim yapılmadan önce, aylarca esnafımızla, Ayakkabıcılar Odası üyeleri ile birebir görüşmeler, istişareler yaptık. Ayakkabı sektörünün sorunlarını ve sıkıntılarını ele aldık. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu çerçevesinde bu sorunların nasıl çözülebileceğini, İdarecilerin çözümler için nasıl katkı sağlayabileceğini, neler yapması gerektiği konuları üzerine fikir alışverişleri yaptık. Sahaya çıkarken; 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu 1. Maddesinde yer alan: "... esnaf ve sanatkarlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve meslek eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, meslek disiplini ve ahlakını korumak ve bu maksatla kurulan tüzel kişiliği sahip kamu kurumu niteliğindeki esnaf ve sanatkarlar odalarının çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir." Hükümleri bizlere en önemli rehber olmuştur. Bilindiği üzere ahilik; eli açıklık, seleklik cömertlik eli açıklık anlamları taşımaktadır. Bu sebeple; "Almaya değil, vermeye geliyoruz" diyerek yola çıktık. Görev süremiz boyunca her daim ayakkabıcı esnafının yanında olacağız. Çalışmalarımızı ve projelerimizi esnafımızn destekleri ile gerçekleştireceğiz” dedi.

‘AYAKKABIYI AYAKKABICIDAN ALIN ARADIĞINIZDA MUHATAP BULUN'
Ayakkabı ve deri ürünlerinin zincir marketlerde satışının yasaklanması konusunda Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Esnafımıza yapılacak faydalı çalışmaların neler olduğunu, önceliklerin ne olması gerektiği üzerine çalışmalar yaptık. Böylece yol haritası ve gidilecek istikameti belirledik. Sahada esnafımızı ziyaret ederken hazırladığımız broşürleri dağıttık. Bunun içinde yazılı olan sektörümüzün sorunlarını ve çözüm yollarını dile getirdik. Özellikle belirtmek isteriz ki; "Başkanlığa Değil, Hamallığa Talibiz." diyerek, ateşten gömlek giyeceğimizi söyledik. Seçimin ertesi gününden itibaren sahalara geri dönerek; "Söylenecek söz bitmiştir, Artık Çalışma Zamanı" diyerek birebir esnafımızla görüşmeye başladık. Ayakkabıcılar Sanayi içinde ulaşım sorunu ile ilgili Konya Minibüsçüler Odası Başkanı ve yetkilileri ile görüştük, kalıcı çözümlerin ne olması gerektiği konularında istişareler ettik. Zincir marketlerde ayakkabı ve deri ürünlerinin satışının yasaklanması konusunda hem gazetelerde, hem de TV kanallarında yazılı ve görsel anlatımlar yaptık. Hem perakendeci esnafımızın, hem de imalatçı esnafımızın zarar görmeyeceği şekilde bu düzenlemenin yapılması gerektiğini dile getirdik. Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Sayın Ahmet Aydan'ın da gayretleriyle taslak metinde ayakkabı ve deri ürünlerinin zincir marketlerde satışının yasaklanması hükmünün taslak metin olan kanun maddesi içinde yer aldığı Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından ifade edilmiştir. Bu esnafımız için büyük bir başarıdır. "Ayakkabıyı Ayakkabıcıdan Alın Aradığınızda Muhatap Bulun" sloganıyla, ayak sağlığına birebir zararlı olan menşei, kalitesi, deri mi? Emitasyon mu? Naylon mu? Ne olduğu belli olmayan ayakkabıların alınmaması gerektiğini halkımıza anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ