Konya Valiliğinden kar yağışı uyarısı

Konya Valiliği, kente beklenen yoğun kar yağışıyla ilgili vatandaşlara uyarıda bulundu.

Konya Valiliğinden kar yağışı uyarısı
21 Ocak 2022, Cuma günü, saat 21:52 'de eklendi.
Valilikten yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri doğrultusunda soğuk ve yağışlı havanın, bu geceden itibaren kent genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Konya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"İlgili birimlerimizin değerlendirmelerine göre; İlimiz genelinde Cumartesi (22.01.2022) günü karla karışık yağmur ve kırsal kesimlerde kar şeklinde başlayacak yağışın öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olmak üzere kar yağışı şeklinde devam etmesi  (yüksekliğinin 10-20cm olabileceği),  Konya'nın güney ve yüksek kesimlerinde ise yağışların yoğun kar yağışı şeklinde olabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca yağışların Pazar (23.01.2022) günü gece saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi beklenmektedir.

İlimizin Güneydoğu (Halkapınar, Ereğli, Emirgazi, Karapınar) kesimlerinde etkili olacak rüzgarın Cumartesi (22.01.2022) günü Güney ve Güneydoğu yönlerden orta şiddette yer yer kuvvetli olacak şekilde (40-60 km/sa), öğle saatlerinden sonra ise kuvvetli ve yer yer fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

Pazar (23.01.2022) günü rüzgarın Batı ve Kuzeybatı yönlerden esecek şekilde orta kuvvette (20-35 km/saat) olacağı bekleniyor.

Bu sebeplerle; vatandaşlarımızın yoğun kar yağışının doğuracağı buzlanma, don olayı, tipi nedeniyle ulaşımda aksama gibi durumlara karşı hazırlıklı olmaları,

ayrıca kuvvetli rüzgar ve fırtına sebebiyle çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, soba-doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, çığ tehlikesi ve kar savrulması gibi oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olması önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ