Prof. Dr. Cemile Öztın Öğün koronavirüse yenik düştü

KONTV ekranlarında Sibel Karaca'nın sunduğu "Hayat Var” programının konuğu olan ve BPW (Busines Professional Woman) Konya Şubesinin kurucusu Prof. Dr. Cemile Öztin Öğün, korona virüsten dolayı vefat etti.

Prof. Dr. Cemile Öztın Öğün koronavirüse yenik düştü
04 Mayıs 2021, Salı günü, saat 21:40 'de eklendi.
Türkiye'nin sayılı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uzmanlarından olan Prof. Dr. Cemile Öztin Öğün, belli bir süre koronavirüs tedavisi görüyordu. Ancak daha sonra virüsten kaynaklı ciğer ve solunum yolu tahribatı yaşadı. Öğün, tedavi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti.
Prof. Dr. Cemile Öztın Öğün Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Konya Şubesinin kurucu başkanlığı görevini yürütüyordu.

Öğün'ün cenazesi 5 Mayıs Çarşamba günü öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Yazır Mezarlığında toprağa verilecek. 

Prof. Dr. Cemile Öztın Öğün kimdir?
Adana'da 1965 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi, Tarsus ta tamamladı.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1982-1988 yılları arasında tıp eğitimimi tamamladı. 1989 yılında İstanbul Alibeyköy Sağlık Ocağında mecburi hizmet yaptı.
TUS sınavında (1989 Eylül), Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD ‘de ihtisas yapmaya hak kazandı. 1990-1995 yılları arasında ihtisasını tamamladı. 
Genetik Anabilim dalında "Anestezistlerin atık gazlara kronik maruz kalımında kromozomal değişiklikler" konulu bizzat gerçekleştirilmiş deneysel tez yazdı. Mart 1995 tarihinde uzmanlığımı aldı. Aynı fakültede Temmuz 1995 tarihine değin uzman doktor olarak görev yaptı.
Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Ekim-1995 tarihinde 1. Anestezi kliniğinde başasistan olarak göreve başladı. Yaklaşık üç yıllık süreçte özellikle Yoğun bakım ve kanserli hastalarda ağrı ve genel algoloji üzerine çalıştı. Bu görevi 1998 yılına değin sürdürdü.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde Haziran 1998 yılında Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. Doçentlik ünvanını 16 Nisan 2004 tarihinde aldı. 2010 yılında profesörlük unvan ve kadrosunu aldı. Yoğun bakım yan dalında üst ihtisas göstergesi olan diplomasını 2015 yılında sağlık bakanlığı onaylı olarak aldı.

Selçuk Üniversitesi 2011 yılında bölünüp Meram Tıp Fakültesi Necmettin Erbakan Üniversitesine dahil edildiğinden bu görevini NEÜ bünyesinde sürdürdü. Ancak Meram Tıp fakültesinden Temmuz 2019 tarihinde tamamlayıcı tıp kariyerine devam edebilmek amacıyla emekli oldu.

Tamamlayıcı tıp kariyeri 
Asistanlık döneminde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD ‘de ihtisas yaparken Anabilim dalındaki öğretim üyelerinden ve akupunktur polikliniğinde akupunktur eğitimi alarak başladı. Sağlık Bakanlığı onaylı olarak ise 2013 yılında Yeditepe Üniversitesinde akupunktur sertifika programını tamamladı.
Aynı yıl Münih Üniversitesi öğretim üyelerince verilen beslenme hekimliği sertifasyonuna katıldı.
2014 yılı bahar döneminde Çin'de Pekin Devlet Üniversitesinde Akupunktur ve geleneksel Çin tıbbında nörolojik hastalıklarda ağrılı durumlarda ileri akupunktur eğitimi aldı. Bunların yanı sıra kuru ve yaş kupa eğitimi üzerine uygulamalı eğitimi aldı.
2014 yılında proloterapi eğitimine başlayıp 2015 yılında tamamladı. O süreden beri aktif olarak proloretapi ve nöroproloterapi uygulamaktaydı.
2014 yılı eylül ayında Martha Lucas phd yönetiminde (USA) Geleneksel Çin tıbbında fitoterapi nabızdan teşhis ileri akupunktur protokolleri ve kozmetik akupunktur eğitimini aldı.
2014 yılından başlamak üzere önce Rus Biyokimya Profesörü Dr. İgor Bordorenko daha sonra Biyokimya ve Epigenetik Uzmanı Chriss Alltis Smith Phd Md öğreticiliğinde uygulamalı kineziyoloji (applied kinesiology) eğitimleri aldı. Tüm hastalarımda teşhis ve tedavilerimi kineziyoloji ve epigenetik üzerinden sürdürmekteyim.
2016 yılında nöral terapi eğitimini tamamladım. Aktif olarak nöral terapi uygulamaları yapmaktaydı.
2015 yılında Üsküdar Üniversitesinde yeniden ayrı bir süreçte yine kupa eğitimini tamamladı. Ardından YBU üniversitesi bünyesinde Sağlık bakanlığı onaylı olarak kupa eğitimini 2016 yılı sonunda tamamlayarak sertifikasını aldı. 
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bakanlığı onaylı olarak ozonterapi sertifikasyon programını 2016 yılı kasım ayında tamamladı. Ozonterapi uygulamalarını her türlü ozon uygulama tekniğini kullanarak aktif olarak sürdürmekteydi.
Dünya Manuel Terapi Derneği Başkanı Todor Todorov'dan manuel terapi eğitimlerini 2015 yılından beri almaktaydı. 
2015 yılında Nörolog Dr. Natasha Camppell'in yönetiminde GAPS sertifikasyon programına katılarak Türkiye'deki GAPS diyeti ve bağlantılı bağırsak tedavilerini uygulayan ilk GAPS sertifikalı hekimlerden biri oldu.
Bu arada pek çok prp ve kök hücre uygulamaları eğitimlerine katıldı. 2015 yılından bu yana pek çok mezoterapi uygulama eğitimine katıldı. Aktif olarak prp kök hücre uygulamaları yapmaktaydı.
Ayrıca 2016 Eylül ayında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Gebze yerleşkesinde ilk ve tek seferlik gerçekleştirilen iv yüksek doz C vitamini ve parenteral turmeric uygulama eğitimine katılarak bu tedavileri uygulama hakkını kazandı. TÜBİTAK'tan ilgili konuda uygulama yapabilme sertifikası aldı. Yüksek doz c vitaminini İv uygulamalarını kullanmaktaydı.
2014 ile 2019 yılları arasında hem yurt dışı hem yurt içi botoks dolgu pdö prp dolgu parenteral ve lokal uygulamalı antiaging eğitimlerine katıldı.
2017 yılının ilk aylarından beri Rafael Nogier öğreticiliğinde ileri aürukuloterpi eğitimleri almaktaydı. Vücut akupunkturunu Çin ve Uygur teknikleriyle; kulak akupunkturunu yoğun olarak Nogier teknik ve Çin teknikleriyle harmanlayarak kullanabilmekteydi..
Aynı zamanda 2019 yılı süresince yamamato skalp akupunktur ve pek çok mikrosistem akupunkturu üzerine ve ileri TCM üzerine eğitim aldı.
İlk Ulusal GETAT kongresinde PRP ve kök hücre sunumunu gerçekleştirdi.
Yeditepe Üniversitesi bünyesinde akupunktur sertifikasyon programını ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesinde ozonterapi, kupa ve proloterapi, homeopati ve mezoterapi sertifikasyon programlarını ve Necmettin Erbakan Üniversitesi bünyesinde fitoterapi sertifika programını tamamladı. Halihazırda 7 GETAT sertifikası üzerinden ilgili tüm branşlarda aktif çalıştı. Tamamlayıcı tıp kariyerini 1990 yılında başlamışsa da son 6 yıldır tamamen GETAT üzerine çalışmaktaydı. Prof. Dr. Cemile Öztın Öğün'ün 2 çocuk annesi ve iyi derecede İngilizce bilmekteydi.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ