Rum kesiminden skandal PYD adımı

Güney Kıbrıs Rum yönetimi, terör örgütü PKK'nın siyasi kolu PYD'ye temsilcilik açma izni verdi. KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, skandal adıma sert tepki gösterdi. Eli kanlı katillerin dayanışma içinde olmasının kendisini şaşırtmadığını belirtti.

Rum kesiminden skandal PYD adımı
19 Ocak 2022, Çarşamba günü, saat 23:41 'de eklendi.
Dış siyasetini Türkiye düşmanlığı üzerine kuran Kıbrıs Rum yönetimi, terör örgütüyle işbirliği yapmaktan çekinmiyor.

Rum yönetimi, terör örgütü PKK' nın siyasi kolu PYD'ye temsilcilik açma izni verdi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, skandal adıma sert tepki gösterdi. 

Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta Türklere toplu katliam yaparak Ada'yı kana bulayan, terör destekçisi GKRY'nin tahrik edici girişimlerinin sürdüğünü belirtti.

"Kıbrıs Rum yönetimi ateşle oynadığını bilmelidir"

GKRY İçişleri Bakanlığının, 12 Ocak'ta yapılan bir başvuruyla terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'ye Rum kesiminde temsilcilik açtığını Rum basın kaynaklarından da duyurulduğunu aktaran Ertuğruloğlu, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği (AB) üyesi GKRY'nin bu tahrikkar girişiminin bölgemizde ve Doğu Akdeniz'de barışa hizmet etmeyeceği aşikardır. AB'nin, bir üyesinin terör örgütüne koruyuculuk yapması karşısında ne tavır alacağını da görmek istiyoruz. Türkiye'ye karşı her türlü düşmanca faaliyetin içinde olan terör örgütüne Güney Kıbrıs'ta temsilcilik açtıran ve teröristleri koruması altına alan Kıbrıs Rum yönetimi ateşle oynadığını bilmelidir.

Sözde temsilciliğin başına getirilen PKK'lı terörist Çerkez Korkmaz, Güney Kıbrıs'ın terör örgütüne desteğinden övgü ile bahsederek, Rum yönetimin terör örgütü PKK'ya geçmişte de nasıl destek verdiğini yeniden gözler önünde sermiştir."

Sözde derneğin adına "Rum-PKK Dayanışma Derneği" denmesinin gerçeğin ifadesi olacağına işaret eden Ertuğruloğlu, Rum kesimi ve PKK'nın eli kanlı iki taraf, masum insanların katili, kadın-çocuk, yaşlı-genç demeden Türk katili olduklarını söyledi.

"Kurdukları düzende başlarına geleceklerin bilicinde olmaları gerekir"

Ertuğruloğlu, "Eli kanlı katillerin dayanışma içinde olması bizi şaşırtmadı. Zaten dayanışma içinde oldukları biliniyordu, şimdi resmen dernek kurarak bunu deşifre etmiş oldular. Şunu bilmeleri gerekir ki; kurdukları düzende başlarına geleceklerin bilicinde olmaları gerekir" açıklamasını yaptı.

Türk milletinin kimsenin düşmanı olmadığını ancak kendisine düşmanlık edenlere de ders vermesini çok iyi bildiğini belirten Ertuğruloğlu, bu atılan adımın, Rum-PKK terör dayanışması olduğuna, bunun sahiplerine, akıl hocalarına ve destekçilerine de baş ağrısı olacağına dikkati çekti.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ