Güney Afrika’dan Türkiye’ye ’Omicron’ tahliyesi

Dünyayı saran yeni tehdit Omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulanan Güney Afrika'daki Türk vatandaşları tahliye edildi. Türk Hava Yolları, Cape Town ve Johannesburg'dan 71 kişiyi Türkiye'ye getirdi.

Güney Afrika’dan Türkiye’ye ’Omicron’ tahliyesi
28 Kasım 2021, Pazar günü, saat 13:26 'de eklendi.
Güney Afrika'dan Türkiye'ye dönmek isteyen 41 kişi TSİ 20.30'da Johannesburg O.R. Tambo Uluslararası Havalimanından İstanbul'a hareket etti.

Bu kişiler, aşılı olma ya da son 180 günde hastalığı geçirme durumuna bakılmaksızın, ücretlerini kendileri karşılamak kaydıyla valiliklerce belirlenecek mekanlarda 14 gün süreyle karantinaya alınacak.

Johannesburg'daki havalimanından yola çıkan 41 kişinin bulunduğu uçak ile Cape Town'dan Türkiye'ye 30 yolcuyu taşıyan uçak, sabah saatlerinde art arda İstanbul Havalimanı'na indi.

Karantinaya alınan kişilere 10. günün sonunda yaptırılacak PCR testinde negatif sonuç alınmasıyla karantina sonlandırılabilecek.

Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle 27 Kasım'dan itibaren Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'ye seyahat kısıtlaması uyguluyor.

Omicron nedir?

Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron, yeni varyantın ismi oldu.

Daha önce Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin imajlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle koronavirüs varyantlarına yeni adlar verileceğini açıklamıştı. Artık varyantlar görüldükleri ülkelerin adıyla değil Yunan alfabesindeki "Alfa, Beta, Gamma, Delta..." gibi harflerle anılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, şimdiye kadar Güney Afrika'da 77, Botswana'da 4, Hong Kong'da 2, İsrail ve Belçika'da birer vakada görülen B.1.1.529 varyantına "Omicron" adının verildiğini duyurmuştu.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ