HAKKA YAKINLIK, HALKA FEDAKÂRLIK “KURBAN BAYRAMI”

İslam Âlemi, "Hakka yakınlık, halka fedakârlık” anlamına gelen Kurban Bayramı'nı cuma günü idrak edecek. Yardımlaşmanın ve paylaşmanın öneminin kavrandığı bu mübarek günde Müslümanlar Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını elde etmek için kurban ibadetlerini yerine getirecek.

HAKKA YAKINLIK, HALKA FEDAKÂRLIK “KURBAN BAYRAMI”
07 Temmuz 2022, Perşembe günü, saat 15:06 'de eklendi.

"KURBAN, ALLAH YOLUNDA FEDA ETMENİN NİŞANESİDİR”

Selçuklu Uzman Vaizi Mehmet Güneş, kurban bayramı, kurban kesmenin önemi ve kurban ibadetini yerine getirirken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

Kurban bayramı ile ilgili genel bilgi veren Uzman Vaiz Mehmet Güneş, "Kurban Bir Müslümanın gerektiğinde Bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir” dedi.

En güzel, en sevap getiren ibadet

Kurbanın Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını almak için kesildiğini belirten Vaiz Mehmet Güneş, kurbanın akıl sağlığı yerinde olan, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip her Müslüman'a farz olduğunu ifade etti. Vaiz Mehmet Güneş açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Hz Peygamber, bir Müslümanın kurban günlerinde Allah'a yapacağı en güzel, en sevap getiren ibadetin kurban kesmek olduğunu bizlere bildirmektedir. Müslümanlar kurban kesmekle hem Allah'a yaklaşmış olur hem de maddi olarak kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş olur. Bu ibadetin Ruhunda hakka yakınlık halka fedakârlık yapma anlayışı vardır. Müslümanlar, Allah'ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükretmek ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir. Kurban Bir Müslümanın gerektiğinde Bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir”

Kurban kimlere dağıtılır?

Kesilen kurban etinin kimlere dağıtılması gerektiğini de açıklayan Vaiz Mehmet Güneş şu ifadeleri kullandı: "Hz Peygamber, kurban etinin üçe bölünerek bir bölümünün akraba ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının evde yenmesini tavsiye etmiş, kalan etin ise ihtiyacı olanlara dağıtılması gerektiğini buyurmuştur. Ailenin fakir olması durumunda da etin tamamı evde bırakılabilir. Ancak durumu iyi olan Müslümanların toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunluğunu hatta tamamına yakınını dağıtmaları daha uygun olur” ifadelerinde bulundu.

 

 

KURBAN BIÇAĞI ALIRKEN DİKKAT!

Dört kuşaktır Konya'da hizmet veren bıçakçı Refik Ercan, Kurban Bayramı'nda yoğun ilgi gören bıçakların, nasıl olmaları gerektiğini ve alıcıların bıçak alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgi verdi.

"Bıçaklarınızı işin ehline emanet edin!”

Ercan, "Kıymetli dostlarımız ve hemşerilerimiz yapılacak olan tamir işlerini son günlere bırakmamalılar ve bilinçli bir tüketici olarak işin ehli olan insanlara bıçaklarını ve kesici aletlerini götürmeliler” dedi. Kurban bıçağının nasıl olması gerektiğini açıklayan Ercan, iyi bir bıçak almak isteyen vatandaşların, bıçakçının iyi olduğundan emin olması gerektiğini vurgulayarak şu önerilerde bulundu: "Ortalık yerde satılan sahte sürmeli ve Çin malı olan ürünlerden kesinlikler kaçınılmalı”


KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

Yirmi yıllık ata mesleğini devam ettiren Kasap Ahmet Yılmaz, Kurban Bayramı'nda eksilen etlerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiğiyle ilgili bilgi verdi. 

Yılmaz, etin soğuk depoya atılmadan önce bir gün dinlendirilmesi gerektiğini ifade ederek şu bilgileri verdi:  "Et bir gün bekletilerek şoklanmalı. Harici bir leğenin içine ya da bir poşete koyulduğu zaman ette yanma ya da kararma olabilir. Kararmaya et dayanamadığı için kokmaya başlar. Etin, açık alanda ya da mutfakta bir leğenin içinde naylon çekip yayılarak bir süre dinlendirip kendi suyunu bıraktıktan 1 ya da 2 saat sonra birbirine değmeyecek şekilde parça parça edilerek dondurucuya konulması daha doğru olacaktır. Bu yapılamıyorsa kasaplardan rica edilmeli. Aksi takdirde ete zarar verilir. Sonuç olarak bunları da işin ehline bırakmak lazım. Yılmaz, Kurban Bayramlarında sık sık rastlanılan acemi kasap kazalarına da değinerek, "İster istemez acemi de olsa usta da olsa bu kazalar yaşanabiliyor. Yine de her türlü kazaya rağmen işi bilen usta kasaplara kurbanı bırakmak daha doğru olacaktır” dedi.

 

 

USTASINDAN ET KAVURMA TARİFİ

Kurban Bayramı'nın bir geleneği olan kahvaltıyı kurban eti ile yapmak nesillerdir devam eden bir gelenektir. Elli senelik et ustası Hüseyin Usta, etin sofraya gelişine kadar geçirdiği serüveninin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Hüseyin Usta, etin kendi yağı olduğu için ek bir yağa ihtiyaç olmadığını ama isteğe bağlı kuyruk yağı kullanabileceklerini söyledi. Hüseyin Usta'nın et tarifi şu şekilde: "Önce kızartılarak yapılan kavurma sonra yağı verilerek dinlendirilir ve bu şekilde pişirilir. Kavurma ister tavada ister fırında yapılabilir. Baharat ya da biber kullanmak isteğe bağlıdır. Fakat ben kullanılmamasını tavsiye ediyorum. Etin ilk tadının bozulmaması adına baharat kullanmamak daha doğru olacaktır. 

 

 

 

BAYRAMIN TADI ‘ŞEKER VE TÜRK KAHVESİ'

Her bayram yaklaşırken tezgâhları bayram şekerleri ve çikolatalar süsler. Bayramda misafirlere ikram edilen şekerler ve 5 asırdır geleneksel Türk kültürünün en güzel alışkanlığı olan Türk kahvesi, bayramların vazgeçilmez lezzeti olarak ağızları tatlandırıyor. Birbirinden renkli ve lezzetli bayram şekerleri, bu kurbanda da ikramlıkların en başında yer alırken keyifli sohbetlerin olmazsa olmazı Türk kahvesi de sofralardaki yerini alıyor. Damla sakızlı, çok kavrulmuş, orta kavrulmuş, sade, orta ya da şekerli olarak ikram edilen Türk Kahvesi kendine has tadı ve eşsiz kokusuyla konukları lezzetli şekilde ağırlamanın en güzel yolu oluyor.

 

 

BAYRAMDA KİLO ALMAYIN!

Uzman Diyetisyen Uğur Arslanbay, Kurban Bayramında istemsizce artan kiloların önüne geçmek için gereken kontrollü beslenme hakkında bilgi verdi.

Kurban etinin dengeli tüketimiyle ilgili açıklamada bulunan Arslanbay, "Yemek yemeyi engelleyemeyiz ama dikkat etmemiz gereken noktalar var” dedi.

Uzman Diyetisyen Uğur Arslanbay, Kurban bayramda beslenme alışkanlıklarının değişmemesi ve bu sebeple artan kiloları önlemek amacıyla alınması gereken önlemlere yönelik açıklamalarda bulundu. Dengeli beslemede dikkat edilmesi gereken hususları belirten diyetisyen, kronik hastalıkları bulunan ve yüksek risk grubunda olan hastaların dikkat etmesi gereken noktalara vurgu yaptı.

"RİSK GRUBU KONTROLLÜ BESLENMELİ”

Kurban Bayramı'nda değişen beslenme alışkanlıklarının kontrol edilmesi gerekliliğinin altını çizen Diyetisyen Arslanbay, risk grubunda olan kronik hastalarla birlikte çocuklar ve yaşlılarının daha fazla dikkatli olması uyarısında bulundu.  Arslanbay, "Risk grubunda olanların, kurban bayramında özellikle et tüketiminde kontrollü beslenmeleri gerekiyor” dedi.

‘DÖRT YAPRAKLI YONCA' İLE SAĞLIKLI VÜCUTLAR

Arslanbay, besinlerin dengeli dağılımıyla ilgili önerilen yöntemlerden biri olan ‘Dört Yapraklı Yonca' hakkında bilgi verdi. Arslanbay bu yöntemi şu ifadelerle anlattı: "Bu beslenme yöntemi, tabağın yarısının sebze ve dörtte biri et, dörtte biri karbon olmak üzere porsiyonun yanında süt grubundan ayran, ya da bir kâse yoğurtla oluşturulan beslenme şeklidir.

"BAYRAMDA ‘KAVURMALI KAHVALTI' YAPMAYIN !”

Arslanbay, "Ülkemizde, Kurban Bayramında sabah kahvaltılarının kavurmayla yapılması gibi bir alışkanlığımız var. Kontrollü beslenmek isteyen kişiler bundan kaçınmalılar. Kahvaltınızın her zamanki gibi doğru beslenmeye uygun yapılmasını tavsiye ediyorum. Kurbanda tüketilen etin de kesinlikle yağlı olmaması gerektiğini de buradan tekrarlıyorum. Etin yanında da mutlaka sebze tercih edilmeli. Her zaman günlük su tüketimine dikkat etmeliyiz fakat bayramda yediklerimizi biraz artırdığımız için su içme oranımızı da bu ölçüde artırmamız gerekiyor. Ayrıca kesilen etinin, kesiminin üzerinden 24 saat geçmeden yenilmemesi de önemli tavsiyelerimiz arasındadır. Aksi takdirde midede şişkinlik gibi rahatsızlıklar oluşabilir.  Etler fırınlama, ızgara şeklinde daha sağlıklı olabilir. Fakat mangal yapmak isteyenlere önerim; ateşte eti çok yakın pişirmemeleri ve ateşten oldukça uzak olmasıdır”

 

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ