Kırmızı bültenle aranan mezar taşı bulundu

Tunceli'de 6 ay önce çalınan ve kırmızı bültenle aranan Koç Başlı Mezar Taşı Hozat ilçesinde ihbar üzerine bulundu.

Kırmızı bültenle aranan mezar taşı bulundu
27 Mayıs 2022, Cuma günü, saat 18:34 'de eklendi.
Tunceli'de tarihi 500 yıla dayandığı için tescillenen mezardan geçen yıl kasım ayında Koç Başlı Mezar Taşı çalındı.

Durumu fark eden köylüler, Tunceli Müze Müdürlüğü'ne haber verdi. Müze yetkilileri de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Savcılık ve güvenlik güçlerine bilgi verdi.

Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü, mezar taşını sitesinde bulunan ''Çalınan ve Kaybolan Kültür Varlıkları'' bölümüne koydu ve bakanlık tarafından İnterpol'e haber verilerek mezar taşının kırmızı bültenle aranması sağlandı.
 
Kamufle edilmiş şekilde bulundu

Tunceli Valiliği koordinesinde jandarma, emniyet ve müze yetkililerince özel bir ekip oluşturuldu. Çalışmalar ardından 200 kilo ağırlığındaki Koç Başlı Mezar Taşı için Buzlupınar köyünden gelen ihbarı değerlendiren ekipler, mezar taşını, üzeri farklı taşlarla kamufle edilmiş bir şekilde boş bir evin arkasında buldu.

Tunceli Müze Müdürü Kenan Öncel, Uzman Arkeolog Özgür Şahin ve jandarma tarafından mezar taşı müzeye getirildi.
 
''Sapasağlam bulup müzemize getirdiğimiz için mutluyuz''

Müze Müdürü Kenan Öncel, mezar taşının bulunmasından dolayı mutlu olduklarını vurgulayarak, ''Dün gece bir köylü vatandaşımızın bizi arayıp aradığımız eserin kendi köylerinde olma ihtimalinin olduğunu belirtmesi ve mezarı tarif etmesi üzerine sabah saatlerinde güvenlik güçlerimizle birlikte köye gittik. İncelemeler sonucunda çalınan mezar taşımızın olduğunu tespit ettik. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bu eserimizin aratılması için bilgi vermiştik. Bakanlığımız da ülkenin tüm illerine ve gümrük kapılarına da bilgi vermişti. Ayrıca bu eserimiz Kırmızı bülten ile yurt dışı ve yurt içinde arattırılan eserler arasında yer almaktaydı. Biz eserimizi sapasağlam bulup müzemize getirdiğimiz için mutluyuz'' diye konuştu.

Mezar taşını çalan kişi ya da kişilerin tespit edilmesine yönelik İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptığı çalışma sürüyor.  
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ