KONESOB Başkanı Karabacak: Yoğun uğraşlarımız sonuç verdi

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak: "Yoğun uğraşlarımız sonuç verdi. İl Pandemi Koordinasyon Kararımız Türkiye'de karşılık buldu" dedi.

KONESOB Başkanı Karabacak: Yoğun uğraşlarımız sonuç verdi
04 Mayıs 2021, Salı günü, saat 10:44 'de eklendi.
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine "Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Marketlerde, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, yoğun uğraşlarının Türkiye'de karşılık bulduğunu söyledi. 

Başkan Karabacak: "Yoğun uğraşlarımız sonuç verdi. Emeği geçen herkese çok tesekkür ediyorum dedi. 
Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ