Konya’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda bir program düzenledi.

Konya’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri
03 Aralık 2021, Cuma günü, saat 16:47 'de eklendi.
Özel Gençler Mehter Takımı icra ettikleri marş ve ezgilerle salona gelen misafirleri karşıladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başlayan programda, milli marşımıza Selçuklu Adnan Akgül Özel Eğitim Meslek Okulu işitme engelli öğrencileri işaret dili ile eşlik etti.

Selçuklu Mediha Tahsin Alaylı Görme Engelliler Ortaokulu öğrencisi İlknur Demir günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Yılmaz, belirli ve özel günlerin, o günlerin ifade ettiği anlamın gündeme gelmesi ve bir farkındalık oluşturması açısından büyük bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Özel bireylerimize gerekli eğitim imkânı sunulduğu vakit, çok önemli başarıların altına imza attıklarını da belirten Yılmaz, Konya'mızın, engelli bireylerimize sunulan eğitim öğretim başta olmak üzere, verilen tüm hizmetler noktasında çok ileri bir düzeye taşınmasına destek olan Valiliğimize ve Büyükşehir Belediyemize teşekkürlerini iletti.

Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar da 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün bu noktadaki toplumsal farkındalığı artırması temennisinde bulunarak sözlerine başladı. Hepimizin bir engelli adayı olduğu gerçeğinden hareketle gereken duyarlılığın oluşması gerektiğini ifade etti. Sadece 3 Aralık'ta değil, her gün engelli kardeşlerimizin yanında olduklarını da belirterek tüm özel öğrencilerimize sergiledikleri performanstan dolayı teşekkürlerini iletti.

Konya'daki tüm özel eğitim okullarımızın içerisinde yer aldığı bir videonun izlenmesinin ardından Selçuklu Fatma Menekşe Özel Eğitim Anaokulu öğrencileri tarafından ritim gösterisinde bulunuldu.

Selçuklu Nesibe Hatun Özel Eğitim Meslek Anaokulu öğrencileri Vesile Sena Duysak ve Havva Beyza Buğdaycı'nın şiirler okuması ve Karatay Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin çeşitli gösterilerde bulunmalarıyla program devam etti.

Selçuklu Fatma Menekşe Özel Eğitim Anaokulu öğretmeni Hatice Küçükavcı'nın bir annenin engelli çocuğuna yazdığı mektubu okuması ve Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerinin gösterilerde bulunmalarının ardından program sona erdi.

Program sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Birlikten Sevgi Doğar” teması ile yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ve 2021 Dünya İşitme Engelliler Şampiyonasında dünya üçüncüsü olan Kemal Yıldız'a ödülleri takdim edildi.

Programa Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Yılmaz, eğitim yöneticileri, öğretmenler, veliler ve özel eğitim okullarında okuyan öğrencilerimiz katıldı. 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ