Kulu’da kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı

Konya'nın Kulu ilçesi de yoğun kar yağışıyla beraber beyaza büründü, bahçeler ve köpek kulübeleri kar altında kaldı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 94 santimetreyi buldu.

Kulu’da kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı
24 Ocak 2022, Pazartesi günü, saat 19:43 'de eklendi.
Kulu ilçe merkezi ve mahallelerinde uzun zamandır beklenen kar yağışı etkili oldu. İlçenin tüm mahallelerinde yer yer etkisini gösteren kar yağışı sonrası özellikle 1738 rakımlı Karacadağ'ın yüksek kesimli mahalleleri olan Dipdede, Yaraşlı, Seyitahmetli, Hisar, Kırkpınar, Arşıncı, Karacadere, Soğukkuyu, Canımana'da kar kalınlığı 94 santimetre olarak ölçüldü.

Dipdede Mahallesindeki bahçeler, köpek ve tavuk kulübeleri kar altında kayboldu.

Kulu Ziraat Odası Başkanı Cengiz Öztürk KONTV Kulu Muhabirine yaptığı açıklamada, ‘' Konya ilimiz ile birlikte Kulu ilçemize son 5 yılın en güzel karı yağdı. Kulu ilçemizin yüksek kesimli mahallelerinde kar kalınlığı 94 santimetreyi buldu. Bazı yerlerde ise tipi dolayısıyla 1 metreyi geçti. Maşallah, kuraklık ile imtihan edildiğimiz şu yıllarda suya ihtiyacımız oldukça fazlaydı. Bugünlerde hem çiftçilerimizi hem de vatandaşlarımızı sevindiren yağmur ve kar yağışları oldu. Konya Ovamızın bu berekete çok ihtiyacı vardı. Seviniyoruz, mutlu olduk. İnşallah önümüzdeki günlerde kar yağışı devam edecek. Bereketli ve verimli bir yıl diliyorum. Vatandaşlarımızdan ve çiftçilerimizden artan yiyecekleri çöpe atmamalarını bunları doğal yaşam alanlarında yemek bulmakta zorlanan hayvanlar için doğaya koymalarını rica ediyoruz. ‘' dedi.

Öte yandan ekipler kar yağışında buzlanma olmaması ve karın yolları kapatmaması için yoğun bir çalışma sürdürüyor.

Ertan Özkök/Kulu
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ