Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü belirtileri neler? Türkiye’de görüldümü?

Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü belirtileri neler? Türkiye’de görüldümü?
25 Mayıs 2022, Çarşamba günü, saat 11:52 'de eklendi.
Yeni virüs Maymun Çiçeği Virüsü (monkeypox virus)  ile ilgili son dakika gelişmeler tün dünyanın gündeminde.  Koranavirüs salgınından sonra şimdide maymun çiçeği virüsü yayılmaya başladı. Vatandaşlar "Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı? Maymun çiçeği virüsü bulaşıcı mı?” sorularının cevaplarını aramaya başladılar. Şu ana dek 13 ülkede görülen maymun çiçeği  dair detaylar haberimizde…

 
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

           
Maymun çiçeği virüsü, ilk olarak 1958'de bilimsel araştırmalarda kullanılan bir maymun kolonisinde çiçek benzeri bir hastalık salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedilmiştir. Bu nedenle bu hastalığa "maymun çiçeği” adı verilmiştir. İnsanlarda ise ilk olarak 1970 yılında görülmüştür.
 
Maymun Çiçeği Virüsü

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

 
  • Maymun çiçeği virüsü hastalığının kuluçka süresi 6-13 gün ile 5-21 gün arasında değişmektedir.
  • Ateş, yoğun baş ağrısı,lenf bezlerinin şişmesi, sırt ağrısı, kas ağrısı, şiddetli halsizlik ile karakterize ilk dönem 0-5 gün arasındadır. Su çiçeği, kızamk, çiçek hastalığı gibi hastalıklarla karşılaştırdığında lenf bezlerinin şişmesi maymun çiçeği virüsünün ayırımında önemlidir.
  • Deri döküntüsü ateşten sonra başlar. Döküntü genelde gövdeden ziyade yüz (%95), avuç ve ayak tabanları(%75) , kol ve bacaklarda daha yoğundur.
  • Döküntüler önce düztabanlı,deriden hafifçe kabarık, sonrasında içi önce berrarks sonra sarımsı sıvı dolu lezyonlar şeklinde gelişir.
  • Bu semptomlar 2-4 hafta sürdükten sonra genellikle kendiliğinden geçiyor.
  • Vücuttaki lezyon sayısı birkaç adetten binlerceye kadar değişebiliyor.
 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ MÜ?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden 'Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda KAMUOYU MÜSTERİH OLMALI: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz. Semptomların genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzeldiği bilinmektedir. Afrika'da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır.' açıklamasını yaptı.  
 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜCÜ MÜDÜR?

 
 
Maymun çiçeği virüsü, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken; Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu bilinmektedir. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açarak etkisini göstermektedir.


 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

 
Avrupa'da ilk vakanın 7 Mayıs'ta İngiltere görülmesinin ardından Maymun Çiçeği virüsü ABD,Kanada,Belçika,Portekiz,İspanya,Fransa,İtalya,İsveç,Almanya,Avustralya,İsrail ve İsviçre'de de görüldü. İngiltere'de 11 yeni maymun çiçeği virüsünün tespitiyle beraber vaka sayısı 20'ye çıktı. Avrupa'da toplam vaka sayısı 100'ü aştı.
Hafta sonu İsrail'de virüse rastlanmasıyla Asya kıtasında ilk kez maymun çiçeği virüsü görüldü.
  
 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

 
Korunmanın en iyi yolu, maymun çiçeği virüsü taşıdığından şüphelendiğiniz kişilerle fiziksel temas kurmamak.
Fiziksel temasın gerekli olduğu anlarda ise tek kullanımlık eldivenşerin giyilmesi tavsiye ediliyor.
Aynı ortamda yaşayanlar ise ortak kullanım alanlarını sık sık temizlemeli , mutfak eşyalarının temizliğine önem  vermelidir.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ