UNESCO: Dünya’da 10 orman emilimini yaptığı karbondan daha fazlasını yayıyor

Dünya mirası listesindeki 10 ormanın emdikleri karbondan daha fazlasını yaydıkları belirlendi. Sebebi ise iklim değişikliğinin artırdığı orman yangınları ve sert hava koşullarının yanı sıra yasa dışı ağaç kesme ve hayvan otlatma faaliyetleri.

UNESCO: Dünya’da 10 orman emilimini yaptığı karbondan daha fazlasını yayıyor
28 Ekim 2021, Perşembe günü, saat 18:17 'de eklendi.
UNESCO tarafından, "UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki ormanları iklim değişikliğini yatıştırmada nasıl hayati bir rol oynar" başlıklı bir rapor yayımlandı.

Raporda, Dünya Miras Listesi'ndeki 257 ormanla ilgili uydu verileri karşılaştırılarak ormanlarla atmosfer arasındaki küresel karbon değişimi izlendi.

Böylelikle ormanların 2001 ila 2020'deki karbon emisyonlar ile yaydıkları karbonun brüt ve net olarak hesaplandığı raporda, söz konusu ormanların her yıl atmosferden yaklaşık 190 milyon ton karbondioksiti emebildiği sonucuna ulaşıldı.

İklim değişikliği yaşanan durumun önemli bir sebebi

Raporda, 20 yıllık periyotta, bu ormanlardaki karbon yayımında artış olduğunu hatta 10 ormanın atmosferden emilimini yaptıkları karbondan daha fazlasını yaydığı tespit edildi.

Bu duruma, iklim değişikliğinin artırdığı orman yangınları ve fırtınalar ile kıtlık gibi sert hava koşullarının yanı sıra yasa dışı ağaç kesme ve hayvan otlatma gibi faaliyetlerin yol açtığı belirtilen raporda, ormanların, atmosferden karbondioksiti emebilmek için azımsanmayacak miktarda karbon depoladığına dikkati çekti.

Raporda, ormanların karbon yutağı olarak kalabilmesi için Dünya Mirası Listesi'nde ormanların ve etrafındaki alanların korunması gerektiği vurgulandı.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ