Uzman Vaiz Güneş: Kurban, Allah yolunda feda etmenin nişanesidir

Selçuklu Uzman Vaiz Mehmet Güneş, kurban kesmenin önemi ve kurban ibadetini yerine getirirken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

Uzman Vaiz Güneş: Kurban, Allah yolunda feda etmenin nişanesidir
07 Temmuz 2022, Perşembe günü, saat 15:31 'de eklendi.
Selçuklu Uzman Vaizi Mehmet Güneş, kurban bayramı, kurban kesmenin önemi ve kurban ibadetini yerine getirirken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi. Uzman Vaiz Güneş, "kurban bir müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir” dedi.

En güzel, en sevap getiren ibadet

Kurbanın Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını almak için kesildiğini belirten Vaiz Mehmet Güneş, kurbanın akıl sağlığı yerinde olan, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip her Müslüman'a farz olduğunu ifade etti.

Vaiz Mehmet Güneş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Hz Peygamber, bir Müslümanın kurban günlerinde Allah'a yapacağı en güzel, en sevap getiren ibadetin kurban kesmek olduğunu bizlere bildirmektedir. Müslümanlar kurban kesmekle hem Allah'a yaklaşmış olur hem de maddi olarak kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş olur. Bu ibadetin Ruhunda hakka yakınlık halka fedakârlık yapma anlayışı vardır. Müslümanlar, Allah'ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükretmek ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir. Kurban Bir Müslümanın gerektiğinde Bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir”

Kurban kimlere dağıtılır?

Kesilen kurban etinin kimlere dağıtılması gerektiğini de açıklayan Vaiz Mehmet Güneş şu ifadeleri kullandı: "Hz Peygamber, kurban etinin üçe bölünerek bir bölümünün akraba ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının evde yenmesini tavsiye etmiş, kalan etin ise ihtiyacı olanlara dağıtılması gerektiğini buyurmuştur. Ailenin fakir olması durumunda da etin tamamı evde bırakılabilir. Ancak durumu iyi olan Müslümanların toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunluğunu hatta tamamına yakınını dağıtmaları daha uygun olur” ifadelerini kullandı.
 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ