Konya’da Hocazade Mehmet Efendi’ye ait 122 eser gün yüzüne çıkarıldı

Konya'nın Selçuklu ilçesi Sızma Mahallesinde bir evde tarihe ve günümüze ışık tutacak yazma eserler bulundu. 19. yüzyılda Konya'da yaşayan ve Sille havalisinden Hocazade Mehmet Efendi'ye ait olan nadide eserler tam 400 yıllık…

Konya’da Hocazade Mehmet Efendi’ye ait 122 eser gün yüzüne çıkarıldı
06 Şubat 2019, Çarşamba günü, saat 17:40 'de eklendi.
Selçuklu ilçesi Sızma Mahallesinde oturan Kaya ailesi 5 kuşak önce 19. yüzyılda yaşayan dedeleri Hocazade Mehmet Efendi'ye ait olan eserleri gün yüzüne çıkarttı.

Eserler arasında Kuran-ı Kerim, hadis, tefsir, fıkıh ve felsefeden oluşan 42 el yazması ve 80 tarihi nitelikten oluşan toplam 122 nadide eser yer alıyor. Öyle ki kimileri tam 400 yıllık…

Dönemin resmi belgeleri, berat, icazet ve nüfus kayıt defteri de yine çıkan eserler arasında yer alıyor. Bu belgeler Sızma ve Sille mahallelerinin tarihlerine ışık tutacak nitelikte bulunuyor.

Kaya ailesi yüzyıllar boyunca evlerinde sakladığı eserleri şimdi Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğüne bağışladı.Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin, eserlerin bakım ve kayıt işlemlerinin ardından okuyucuların hizmetine sunulacağını söyledi. Aileye teşekkür eden Şahin "Gerçekten bizim bilim ve eğitim tarihimize ışık tutucak, ayrıca yerel tarih araştırmacılarına kaynaklık edecek bir takım kitap ve belgelere rastladık. Burada 42 yazma eser mevcut. Bunların herbiri ayrı değer taşıyor. Bunun yanında 80 tane de nadir, tarihi hüviyete sahip matbu kitap var. Ayrıca atama beratı, nüfus rehberi gibi değişik resmi evraklar bulunuyor. Tefsir, Hadis, Arap Dili, Mantık gibi medrese dersleriyle ilgili kitaplar da var. Diğer taraftan icazetnamelere rastladık. Bunlar Konya'nın, özellikle Sille ve Sızma'nın tarih araştırıcıları için önemli belgeler niteliğindedir" dedi.  Hocazade Mehmet Efendi hakkında da bilgi veren Şahin "Kendisi yaklaşık 200 yıl önce Sızma'da ve Konya çevresinde tanınan bir alimdir. Zamanın danışılan, fetva sorulan, köyde insanları eğiten bir hocaefendi, alim olarak bilinmektedir" diye konuştu. Hocazade Mehmet Efendi'nin 5. ve 6. kuşaktan torunları Hamza Kaya, Halim Kaya ve Mehmet Kaya da, bugüne kadar koruyup sakladıklarını kitapları Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine bağışlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti. 
 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ