Konya’daki Mistik Müzik Festivali devam ediyor

Hz. Mevlana'nın 811. doğum yıl dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali bütün hızıyla sürüyor.

Konya’daki Mistik Müzik Festivali devam ediyor
24 Eylül 2018, Pazartesi günü, saat 16:35 'de eklendi.
Hz. Mevlâna'nın 811. doğum yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, 20 Eylül'de TRT 1 ile birlikte icra edilen "Ehl-i Beyt Aşkına” konseri ile başladı. Konser büyük beğeni topladı. Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirilen "Ehl-i Beyt Aşkına” konserine Konya protokolü, yurt içi ve yurt dışından davetliler ile sanatseverler katıldı.

Festivalin ikinci gününde Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından Tekke Müziği'nin çok özel bir formu olan Halveti Zikir Meclisi icra edildi.

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi Afganistan'dan Sarod üstadı Daud Khan Sadozai ve ekibi Afganistan mistik müziklerinden örnekler verdi. Pazar günü de Fas'tan kendi kuşağının en güçlü sanatçılarından birisi olan Redwan El Aasmar Fas'a özgü Melhoun tarzı müzik icra etti. 

Festival kapsamında bu akşam Klasik Arap ve Sûfi Müziğinde yükselen bir değer olan Lübnanlı solist ve ud sanatçısı Daline Jabbour tarafından Mowashhat ve Tarab tarzında klasik Arap müziği icra edilecek. Konser Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Mistik Müzik Festivalinde Salı akşamı Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan konsere İran'dan Şems Topluluğu katılacak. Konser için özel bir repertuar hazırlayan topluluk, tamburu sûfi tekkelerinden alarak dünyaya tanıtan bir müzikolog olan Keyhüsrev Purnazeri tarafından 1980 yılında İran'da kuruldu. Purnazeri, tambur müziğine dayalı besteler yapan ve bunu Mevlâna'nın şiirleriyle ve diğer bir geleneksel sûfi enstrümanı olan tef ile birleştiren ilk kişi olarak dikkat çekiyor. Geleneksel Pers vokallerinin en saygın isimlerinden biri olan Hümayun Şeceriyan, ilk kez bu etkinlikte Şems Topluluğu ile birlikte sahne alacak. Konser için Konya'ya İran'dan turlar düzenlendi. 

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Mistik Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek konserlere tüm vatandaşları davet etti.  
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ