’Çevre Temalı Hat Sergisi’ ilk kez Konya’da yapıldı

Çevre ve iklim değişikliği temalı dünyanın ilk ve tek hat sergisi, Konya'da yapıldı. MÜSİAD'ın düzenlediği GİK organizasyonunda açılan sergide; 5 hattatın ayet ve hadisler ışığında çevre temalı yaptıkları eserler yer alırken, sergiyi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da ziyaret etti.

’Çevre Temalı Hat Sergisi’ ilk kez Konya’da yapıldı
30 Haziran 2022, Perşembe günü, saat 11:50 'de eklendi.
MÜSİAD'ın Konya'da düzenlediği 106. Genel İdare Kurulu Toplantısı, bir ilke ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü 5 hattatın hazırladığı çevre ve iklim değişikliği temalı 20'nin üzerinde eser, bu organizasyonda sanatseverlerle buluştu.

Sergiyi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da ziyaret etti. Ünlü hattatlar; Abdurrahman Depeler, Seyit Ahmet Depeler, Sami Naddah, Abdurrahim Kahya ve Serkan Selalmaz'ın hazırladığı eserlerin yer aldığı sergi, iki gün boyunca ziyarete açık kaldı. Yoğun ilgi gören ve dünyada ilk kez Konya'da yapılan bu serginin, ilerleyen günlerde hem Türkiye'nin başka illerinde hem de dünyanın dört bir yanında yeniden yapılacağı belirtildi.

'ÇEVRE HASSASİYETİNE DİKKAT ÇEKTİK'
Çevre hassasiyetine dikkat çekmek için böyle bir sergi oluşturduklarını dile getiren Sergi Küratörü Mehdi Rezoug, "Serginin küratörüyüm. Sergimizin ana teması, Hıfz-ı Tabiatı'dır. Türkçesi ise çevreyi korumaktır. Bu dünyanın gündeminde olan bir konudur. Biz de bu konuyu kendi geleneğimizle ele alalım dedik. Geleneksel İslam sanatlarından olan hat ile dikkat çekmeye çalıştık. Buradaki eserler; farklı hat tarzlarında yazıldı. Dünyaca ünlü hattatlar tarafından ele alındı ve ilk oldu. Böylelikle hem çevre hassasiyeti hem de çevreyi korumakla ilgili hat sanatıyla bir ilki gerçekleştirdik. Bunun devamı için de çalışmalarımız sürecek" ifadelerini kullandı.

'HEM SANATSAL HEM DE İLAHİ YÖNDEN YAKLAŞTIK'
Hem sanatsal hem de ilahi yönden bir mesaj vermek istediklerini ve bu doğrultuda sergilerini açıklarını söyleyen Hattat Abdurrahim Kahya, "İklim konusu üzerine yapılmış geleneksel sanatlar sergisi üzerine dünyada ilki gerçekleştirdik. MÜSİAD'ın ana teması da buydu. Biz de bu konuya hem sanatsal hem de ilahi yönden yaklaşmak istedik. Bu şekilde olursa, toplumda da çevre hassasiyeti daha iyi anlaşılır ve daha çok karşılık bulur diye düşündük. O şekilde; MÜSİAD'ın temasıyla bizim çalışmamız arasında fikir birliği oluştu. Beş hattat olarak eserler hazırladık. Muhtelif yazı çeşitlerinde ayet ve hadislerden yararlanarak iklim konusuna hat sanatıyla dikkat çektik. Tabiatı korumakla, çevreye zarar vermemekle ilgili metinler seçtik. 20'nin üzerinde eser oluşturduk" diye konuştu.

AYET VE HADİSLER IŞIĞINDA OLUŞTURULDU
Sergide yer alan ve hat sanatıyla oluşturdukları eserlerinde ayet ve hadislerden yararlandıklarını söyleyen Hattat Serkan Selalmaz, "Burada ayet ve hadislerden oluşan metinlere yer verdik. İsrafı engelleyen ve tabiatı korumamızla ilgili olan metinleri seçerek farklı yazı stilleriyle eserler oluşturduk" dedi.  Hattat Seyit Ahmet Depeler, "Konya'da 20 yıldır hat sanatıyla meşgulüz. MÜSİAD'ın böyle bir sergi talebi oldu.  Çevre bilinciyle alakalı çalışmalar yaptık" şeklinde konuştu. 3 farklı eseriyle sergiye katıldığını söyleyen Hattat Sami Naddah ise, "Şam doğumluyum. 2003 yılında Türkiye'ye geldim. Buradaki proje talep edildiği zaman; Kurân-ı Kerim'de ve hadisi şeriflerde çevreyle alakalı ayet ve hadisleri tespit ederek arkadaşlarımla paylaştım. Onlardan 3 tanesini seçerek sergiye katıldım" ifadelerini kullandı.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ