Safranbolu’nun ’kültürel arşivi’ büyüyor

Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde düzenlenen "Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" kapsamında yapılan yarışmalar sayesinde oluşturulan arşivdeki belgesel ve fotoğraf sayısı yaklaşık 75 bine ulaştı.

Safranbolu’nun ’kültürel arşivi’ büyüyor
27 Ekim 2018, C.tesi günü, saat 16:34 'de eklendi.
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde 19 yıldır ''Kültürel Miras ve Korumacılık'' temasıyla düzenlenen "Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" sayesinde yaklaşık 15 bin belgeselin ve 60 bin fotoğrafın yer aldığı arşiv oluşturuldu.

Kültürel mirasa sahip çıkmak amacıyla 1999'da ulusal düzeyde başlayan festival, 2004'te uluslararası boyut kazandı.

Festival kapsamında yapılan belgesel ve fotoğraf yarışmalarına şimdiye kadar yaklaşık 75 bin eserle başvuruda bulunuldu. Toplam bin 622 belgesel ile 9 bin 862 fotoğraf ise festivalde yarıştı.

Her yıl belgesel dalında 9, fotoğraf alanında ise 6 esere ödül verilen yarışmayla Türkiye'deki kültürel mirasın geleceğe taşınması hedefleniyor.

Adeta bir hazineye dönüşen belgesel ve film arşivi, ilçedeki tarihi Muallimler Birliği binasında yer alan Belgesel Film Müzesi ve Akademisi'nde korunuyor.

Vatandaşlar, özel yapılmış cep sinemalarda belgeselleri yetkililer eşliğinde izleyebiliyor.

"Dev bir arşive sahip olduk"
Festival komite başkanı olan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, festival kapsamında her yıl alanlarında uzmanlardan oluşan jüri önderliğinde ''Kültürel Miras ve Korumacılık'' temasıyla belgesel ve fotoğraf yarışması düzenlediklerini söyledi.

Bu sayede dev bir arşive sahip olduklarını aktaran Ürkmezer, ellerinde sadece Safranbolu ile ilgili değil, kültürel değerlere atıf yapan, ülkeden ve dünyadan belgesel ve fotoğrafların olduğunu kaydetti.

Ürkmezer, bunları arşivlediklerini anlatarak, "Muallimler Birliği olarak bilinen binayı tekrardan faaliyete geçirdik. Belgesel Film Müzesi ve Akademisi olarak kullanılıyor. Vatandaşlarımız orada hem ödül kazanmış belgesel filmleri izleme hem de Safranbolu ile ilgili fotoğrafları görme şansına sahip." diye konuştu.

Akademide belgeselle ilgilenen gençlerin uzmanlardan belgesel teknikleriyle ilgili eğitim alabildiğini dile getiren Ürkmezer, "Safranbolu hep kültürle sanatla tarihle iç içe olmuş bir yer. Bunların gelecek kuşaklara daha iyi aktarılmasını sağlayacağız. 19 yıl boyunca ödül kazanmış belgeseller, bize başvuruda bulunmuş belgesellerin hepsinin kaydını tutuyoruz ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın da ilgisine sunuyoruz. Bundan sonra da sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ