TİSA ile Türk-İslam sanatları ihya edilecek

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez kurulan Türk İslam Sanatları Akademisi, Konya'nın tanınmış, alanında uzman hocaları tarafından verilecek eğitimlerle 11 Şubat'ta başlayacak. Musiki, Hüsn-i Hat, Resim ve Tezhip ana branşları için başvuru yapan 360 kursiyer adayının seviye belirleme sınavları hafta sonu yapıldı.

TİSA ile Türk-İslam sanatları ihya edilecek
04 Şubat 2019, Pazartesi günü, saat 12:55 'de eklendi.
Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde ilk defa hizmet verecek Türk İslam Sanatları Akademisi (TİSA) faaliyetlerine başlıyor.

Türk-İslam sanatlarının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kurulan TİSA, gelenekli sanatları ihya edecek. Bu kapsamda ücretsiz verilecek eğitimler için düzenlenen seviye belirleme sınavları, 14-27 Ocak tarihleri arasında başvuru yapan 360 kişinin katılımı ile hafta sonu yapıldı.

ALANINDA UZMAN HOCALAR EĞİTİM VERECEK

Konya'nın tanınmış hocaları tarafından verilecek eğitimlerde ana branşlar Musiki, Hüsn-i Hat, Tezhip ve Resim olurken; alt branşlar Sanat Felsefesi, Osmanlı Türkçesi, Divan edebiyatı ve Farsça olacak.

Sınavlar sonucu yeterli bulunan kursiyerlerle 11 Şubat'ta dersleri başlayacak Türk İslam Sanatları Akademisi'nde Ahmet Çalışır Musiki, Abdurrahman Depeler ve S. Ahmet Depeler Hüsn-i Hat, Ali Fuat Baysal Kalem İşi ve Tezhip, Murat Ak Divan Edebiyatı, Muhsin Kaleli Resim, Mehmet Harmancı Sanat Felsefesi, İbrahim Kunt Osmanlı Türkçesi, İbrahim Kunt ise Farsça eğitimleri verecek.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ