BiR SPORDAN ÇOK DAHA ÖTESİ...

Profesyonel Tenis oyuncusu ve Antrenörü, Beden Eğitimi Öğretmeni Abdullah Yılmaz ile Tenis sporu ile ilgili A'dan Z'ye herşeyi konuştuk....

BiR SPORDAN ÇOK DAHA ÖTESİ...
27 Mart 2019, Çarşamba günü, saat 17:00 'de eklendi.
Çocuklarınızı hayatları boyunca; daha sağlıklı, daha cesur, daha disiplinli, daha çabuk ve net düşünebilen, tepkilerini kontrol edebilen, sorumluluk alan, iş ve eğitim hayatında daha avantajlı duruma sokabilecek bir spordur tenis. Yakın zamana kadar tenis, pahalı bir spor olarak değerlendiriliyordu .Şimdiler de bu ön yargı giderek yok olmakta... Gün geçtikçe tenis kortları yaygınlaşmakta , tenis malzemeleri uygun fiyatlara bulunabilmektedir. Size lazım olan bir raket , top ve bu işin profesyonel olarak eğitimi almış eğitmenlerden oynamasını öğrenmek! Evet bu haftaki konuğum profesyonel Tenis oyuncusu ve Antrenörü, Beden Eğitimi Öğretmeni Abdullah Yılmaz... Kendisi ile Tenis sporu ile ilgili A'dan Z'ye herşeyi konuştuk....Kazım ÖZÇELİK: Kendinden biraz bahsedermisin? Abdullah Yılmaz kimdir?
Abdulllah YILMAZ:  31.10.1988 İstanbul bakırköyde doğdum ve ilkokulu orada okudum.Sonrasında babamın mesleğinden dolayı Kıbrıs ve Türkiyenin her bolgesınde yaşadım. Üniversite eğitimimi Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde tamamladım ve hala orada yüksek lisans yapmaktayım. 3.kademe uzman tenis antrenörüyüm ve hala aktif olarak profesyonel tenis oynamaktayım.Yaklasık 5 yıl önce oyunculuk kariyerimde uluslararası derece yaparak Dünya ilk 1000 kisi arasına girmeyi basardım ve bunun yanında birçok ferdi Türkiye ve bölgesel sampiyonluklar yaşadım. Kulüpler arası ve üniversiteler arası liglerde şampiyonluklarım oldu. Şuanda Sistem Kolejinde Beden Eğitimi Öğretmenliğinin yanında profesyonel tenis oyunculuğu ve antrenörlük kariyerime devam etmekteyim.

Kazım ÖZÇELİK: Tenis kulüpleri, performans tenisçi olmak isteyenlere olanaklar sunarak uluslararası platformda başarılı olmalarına destek sağlıyor. Peki, Türkiye'de bu desteği veren kulüp sayısı yeterli mi ve talep nasıl?
Abdullah YILMAZ: Türkiyede genel olarak spora verdiğimiz önem maalesef futbolla sınırlı kalıyor. Diğer amatör branşlara yeterli maddi manevi destek verilmiyor.Tenis içinde bazı büyük sehirlerimizdeki İstanbul İzmır Ankara Adana gibi Şehirlerdeki özel kulüpler destek veriyor ama genç nüfusu bu kadar fazla olan bir Ülke için bu az bir rakam. Bunu genele yaymak hatta mahalle aralarına tesisler yapıp antrenörler görevlendirilmeli spor kültürü böyle yayılmalı.Talep yetenekli çocuk. Çok ama maddi manevi olanaksızlıklar bir yerde gelisimin önüne geciyor. 

Kazım ÖZÇELİK: Tenis pahalı bir spor mu? Türkiye'de herkesin kafasında bu soru var?
Abdullah YILMAZ: Genel olarak ülkemizde maalesef hersey pahalandı ama evet tenis bireysel bir spor olduğu için kişiyi bir grupla eğitimi çok sağlıklı olmuyor ama belli bir seviyeye geldikten sonra pahalı bir spor olmadığını söyleyebilirim. Herseyin dışında kaliteli spor kaliteli ortam ve aldıgınız zevk herseye değer denedığinizde anlayacaksınız.

Kazım ÖZÇELİK: Tenis, her yaşta rahatlıkla öğrenilebilecek bir spor dalı fakat bunu profesyonel olarak yapmak isteyenlerin en ideal başlama yaşı kaç olmalıdır? A
bdullah YILMAZ:İdeal başlama yaşı bilimsel olarak 6 kabul ediliyor ama biz antrenörler çocuğun fiziksel ve zihinsen gelişimine göre daha erken yaşta çocukların sporu sevecegi  şekilde oyun modunda tenis eğitimini gerçekleştiriyoruz. Yani bir çocuk 4 yaşında bile tenisle tanışabilir.Profesyonel boyuta geçmek için tabiki  tenisi hiç bırakmadan devam etmelidir.Kazım ÖZÇELİK: Tenis sporuna merak salmış ama üşengeçliğe yenik düşmüş veya deneyip cesareti kırılmış olan arkadaşlara birkaç cümlen var mı?
Abdullah YILMAZ:Tenis eğitim alınmadan oynanan bir spor değildir. Genelde insanlar eğitimini almadan denedikleri için sıkılıyorlar ve motivasyonları kayboluyor çünkü zevk alamıyorlar onlara tavsiyem doğru kişiden doğru bir eğitim almaları cünkü teniste teknik çok önemli ve teknik bozuk öğrenildiğinde daha ileriki seviyelerde sıkıntı yaşayacaklardır.

Kazım ÖZÇELİK: Yetiştirdiğin minik tenisçiler arasında "ilerinin  şampiyonu olur" diyeceğin bir örnek var mı?
Abdullah YILMAZ: Tabiki var. Yetenekli gördüğümüz şampiyon olabilcek kapasitede bir sporcum var ismi Mustafa Toprak Yapılcan çok yetenekli teniside seviyor İleride neler olur bilinmez bu uzun bır süreç ama biz çalışıyoruz .Tabiki bu birazda ailenin desteği yönlendirmesiyle alakalı. O yüzdendirki kendiside tenis oynayan ve spora her zaman maddi manevi destek veren Nazıfe Yapılcan'a çok tesekkür ederim.

Kazım ÖZÇELİK:Tenisi hobi olarak görenlerle profesyonel oyuncu olmak isteyenler arasındaki en önemli fark ne olmalı? Düzenli olarak ders almak iyi bir tenisçi olmak için yeterli mi ve kaç derste elle tutulur bir seviyeye gelinir?
Abdullah YILMAZ: Ortalama 10 derste tenis oynamaya başlanabilir ama bunu öğrenecek kişinin spor geçmişiyle ve yatkınlığıyla alakalı aslında. Bazı kişilerin öğrenme süresi kısalırken bazılarınınki uzamakta. Profesyoneller ile hobi olarak oynayanlar arasındaki ilk fark başlama yaşı. İkincisi gün içinde ayrılan antreman süresi ve oynanılan turnuva sayısı yani bunu tecrübe olarakta açıklayabiliriz. Düzenlı olarak ders alan biri doğru bir eğitim süresiyle iyi tenisçi olabilir.Kazım ÖZÇELİK: Diğer ülkelere göre Türk tenisi alt noktalarda ve maalesef ancak 20 sene sonra diğer ülkelerle aynı seviyeye gelecek durumda şimdilerde? Nasıl görüyorsunuz Türkiye'yi?
Abdullah YILMAZ:Yukarıda da söylediğim gibi ilk önce tenis oynanacak tesisler yetersiz. Benim çocukken ki seviyeye göre çok iyi durumdayız ama hala bazı şeyleri halledemedik yeterli kültüre bilgi birikime bakış açısına sahip değiliz. Ama ileride daha iyi bir yere geleceğimizi düşünüyorum çünkü oynayan lisanslı çocuk sayısı artıyor ama bu çocukların aldığı nitelikli eğitimlede bu alakalı tabiki.

Kazım ÖZÇELİK: Peki Konya'da durum ne?
Abdullah YILMAZ: Benim Üniversiteden mezun olduğum yıla gore Konyada çocuk ve yetiskin tenis oynayan sayısında ciddi bir artış var. Biz yetiştirdiğimiz insanlara bu kültürü aktarmaya hayat boyu bu sporu devam etmeleri için motive ediyoruz. Ama ilimizde tesis sıkıntısı varken hala elimizde olan tesisleri kültürü yok ediyoruz. Daha çok tesis olmalı ve başarılı olmak istiyorsak bir sistem içinde yürütülmeli.

Kazım ÖZÇELİK: Senin için Tenis olmasaydı? Hangi spor dalı olurdu?
Abdullah YILMAZ: Ben 9 yaşlarındayken lisanslı futbol basketbol hentbol oynadım ama babamın beni tenisle tanıştırdığı an tüm sporları bırakıp tamamen tenise yönelmistim.Tenis dışında bur sporu söylemek el vermiyor ama eğer tenis olmasaydı hala düşünemiyorum ama basketbol ağır basıyor.

Kazım ÖZÇELİK: Son olarak 2019 hedeflerin?
Abdullah YILMAZ: 2019 da akademik olarak y lisansımı bitirip akademisyen olmak bilgilerimi ve tecrübemi oradaki öğrencilere aktarmak istiyorum. Çünkü bu kuşak işi nekadar kaliteli antrenör BESYO mezunu o kadar sporun gelismesi demek. Sahada ise daha başarılı çocuklar yetistirip hem konyayı sonrasında TÜRKİYEMİZİ temsil eden çocuklar yetistirmek en önemliside spor kültürünü kazanmış bireyler yetiştirmek. Kendimde fırsat buldukça turnuva oynayıp daha çok kupa kazanmak.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ